Rezultate te kerkimit per termin: +Lojrat +Olimpike

Meta: total 630 / total_found 630 / time 0.000 / keyword[0] lojrat / docs[0] 1282 / hits[0] 1820 / keyword[1] olimpike / docs[1] 4518 / hits[1] 9051 /
Çfarë ka ndodhur më 15 nëntor?
  • 2016-11-15

Çfarë ka ndodhur më 15 nëntor?

1859 – Në Athinë ringjallen Lojrat Olimpike moderne pas rreth 1500 vjetësh. Fillimisht ato u quajtën Lojrat Olimpike të Zhapës, pasi u sponsorizuan e financuan nga Vangjel Zhapa, filantropist i lindur në vitin 1800 në Labovën e sipërme, fshat afër Tepelenës, (sot në qarkun i Gjiro

Donald Lu: Ka shqiptaro-amerikanë që janë anëtarë të Parlamentit, nobelistë
  • 2016-11-07

Donald Lu: Ka shqiptaro-amerikanë që janë anëtarë të Parlamentit, nobelistë

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu komentoi për rolin e shqiptaro-amerikanëve në përparimin e Shqipërisë. Lu u intervistua nga korrespondenti Ilirian Agolli dhe i bëri komentet në prag të samitit të diasporës që mbahet në Tiranë n

No Pic available
  • 2016-11-06

Ambasadori Lu: Në Shqipëri jetojnë rreth 20 mijë amerikanë

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu komentoi për rolin e shqiptaro-amerikanëve në përparimin e Shqipërisë. Lu në një intervistë për Zerin e Amerikes tha se sot në Shqipëri jetojnë në mënyrë të përhershme rreth 20 mijë amerikanë Komentet për diasporën Lu  i bëri në pra

Grace Kelly, aktorja e famshme që braktisi Hollivudin për tu bërë princeshë
  • 2016-10-26

Grace Kelly, aktorja e famshme që braktisi Hollivudin për tu bërë princeshë

Greis Kelli (Grace Kelly) lindi në Filadelfia, Pensilvania në 12 Nëntor 1929. Familja e saj katolike, irlandeze gëzonte një status te rëndësishëm social. Babai i saj B. Kelly Sr. ishte një milioner i ri, djali i një emigranti irlandez. Ai ishte fitues i medaljes së artë në vozitje në l

Çfarë ka ndodhur më 10 shtator?
  • 2016-09-10

Çfarë ka ndodhur më 10 shtator?

1897- Një shofer taksie 25-vjeçar nga Londra i quajtur George Smith u bë personi i parë i në botë arrestuar për ngarje makine në gjendje të dehur pasi përplasi taksinë e tij në një godinë. Smith më vonë deklarohet fajtor dhe u gjobit me 25 shilinga. 1924 – Kryeministri shqipta

No Pic available
  • 2016-09-07

Zemërimi i Perëndisë: Hakmarrja më impresionuese e orkestruar ndonjëherë nga shërbimet sekrete

Kush ishte agjenti që organizoi operacionin Zemërimi i Perëndisë kundër terroristëve palestinezë. Inspiroi filmin Mynih të Steven Spielberg. Në Mossadin e sotëm, imazhi i Mike Harari është kthyer në një mit që nuk zbehet me kalimin e kohës. Nuk do ta dimë kurrë shumicën e gjër

Çfarë ka ndodhur më 5 shtator?
  • 2016-09-05

Çfarë ka ndodhur më 5 shtator?

1793 – Kuvendi i dalë nga Revolucioni Francez – i cili rrëzoi monarkinë – shënon fillimin e mbretërimit të terrorit. Me Robespierrin në krye të Komitetit për Sigurim Publik, më shumë se 300 mijë vetë u arrestuan dhe 17 mijë të tjerë u ekzekutuan brenda disa muajve.