Rezultate te kerkimit per termin: +Longfellow

Meta: total 14 / total_found 14 / time 0.000 / keyword[0] longfellow / docs[0] 14 / hits[0] 17 /
Dietë në letërsi- Në listën e librave të ndaluar, veprat të njohura në letërsinë amerikane
  • 2017-02-09

Dietë në letërsi- Në listën e librave të ndaluar, veprat të njohura në letërsinë amerikane

Nga Albana M. Lifschin Në vitin që sapo lamë pas (2016), në një shkollë të mesme publike në Virxhinia u hoq nga programi mësimor Aventurat e Hakëllberi Finit(Adventures of Huckleberry Finn) e shkrimtarit Mark Tuein, për shkak se libri ka gjuhë fyese me karakter racor. Mendoni habinë ti

No Pic available
  • 2015-04-21

Mbas Shtergatës

Në 100 vjetorin e një ylli të kulturës shqiptare - Dedë Gajtani (1915 - 1993) Mbas një shiu që ra mbramë sikur, dikur në Shkoder, kur dola n'oborr pashë se qielli ishte mbushë me yje... I shikova per pak minuta e menjëherë mu kujtuen disa Yje që shtërgata e vitit 1944 në Shqip

No Pic available
  • 2014-06-09

Këta anti-reformatorë cinikë të arsimit të lartë

Debati mbi reformimin e arsimit të lartë ka dominuar javët e fundit hapësirën publike dhe vëmendjen mediatike në vendin tonë. Për vetë rëndësinë që ka arsimi i lartë në jetën e shoqërisë dhe në kushte

No Pic available
  • 2013-12-27

“Onufri” boton Shekspirin eSkënder Luarasit

TIRANE- 450-vjetori i lindjes së Shekspirit (26 prill 1564–23 prill 1616) do të përkujtohet nga shtëpia Botuese “Onufri” me botimin e kolanës së gjashtë përkthimeve nga ky autor në gjuhën shqipe të Skënder Luarasit. Kolana përbëhet nga “Mbreti Lir” (King

Edgar Allan Poe dhe shtëpia e tij historike në Bronx-New York
  • 2013-09-25

Edgar Allan Poe dhe shtëpia e tij historike në Bronx-New York

Nga Gjekë Gjonlekaj Shumë vjet më parë kishim blerë një pronë në Bronx, afër Parkut Edgar Allan Poe, ku gjendet edhe shtëpia e këtij shkrimtari të madh amerikan. Dy vjet më parë aty ndërtova zyrën time të biznesit. Ky park gjendet midis bulevardit të famshëm  Grand Councurse dhe

No Pic available
  • 2013-05-25

Si është manipuluar historia e shqiptarëve ndër dekada

Historia është se si ne e shohim veten në të kaluarën. Në periudhën post-komuniste në tranzicion në Shqipëri dhe gjetiu në Ballkan, ajo ka qenë një temë e diskutueshme dhe e rëndësishme jo më pak se sa ajo ishte n&e

20 vjet konfliktualitet per pushtet
  • 2012-03-07

20 vjet konfliktualitet per pushtet

Më 2 mars në Lezhë u kujtua 568-vjetori i "Lidhjes Shqiptare". Paçka se nuk ishte një vit jubile, ky kremtim inkuadrohej shumë mirë në kuadrin e 100-vjetorit të Pavarësisë së shtetit shqiptar, aq më tepër kur ke p