Rezultate te kerkimit per termin: +Lugines

Meta: total 320 / total_found 320 / time 0.000 / keyword[0] lugines / docs[0] 320 / hits[0] 471 /
Kufijtë, Ismail Kadare: Idea për ndarje të Kosovës, e rrezikshme!
  • 2018-09-13

Kufijtë, Ismail Kadare: Idea për ndarje të Kosovës, e rrezikshme!

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare e ka quajtur lojë me destabilitetin në rajon idenë e hedhur për shkëmbim kufijsh, duke thënë se kjo është një tezë e përsëritur. Kombi ynë në përgithësi ka arritur shumë suksese, sidomos dekadave të fundit, në çdo sferë si në Shqipëri ashtu e

No Pic available
  • 2018-08-04

Ndarja e Kosovës, përplasje Berisha-Thaçi. Akuza për tradhti e tregti me Serbinë

Teksa mediat kosovare po provojnë se ristrukturimi i kufijve me Serbinë nuk është më thjesht një tezë e pavend, në debatin e ashpër për këtë çështje është përfshirë sot edhe ish-kryeministri Sali Berisha, i cili ka pritur në zyrën e tij një delegacion të Luginës së preshevës

20 te vrare dhe dhjetra te plagosur nga shperthimi i nje bombe ne Pakistan
  • 2017-01-21

20 te vrare dhe dhjetra te plagosur nga shperthimi i nje bombe ne Pakistan

brbrNje bombe shpertheu sot ne nje treg fruta-perimesh ne veriperendim te Pakistanit duke vrare te pakten 20 persona dhe duke plagosur dhjetera te tjere njoftojne zyrtaret lokalebrbr brbrShperthimi qe besohet te jete shkaktuar nga nje pajisje e improvizuar shperthyese ndodhi ne oren 0850 ne nje treg

Deshton gjyqi ndaj Armando Prenges
  • 2016-10-31

Deshton gjyqi ndaj Armando Prenges

var fbShare url httpvizionplusaldeshton-gjyqi-ndaj-armando-prengessize smallbrbrProcesi gjyqesor ndaj Armando Prenges ne Gjykaten e Larte vijon te shtyhet prej tre muajsh Akuza kishte thirrur kete te hene per te dhene deshmine e tyre 2 pjesetare te familjes Cali perkatesisht Gjon e Gjin Cali si edh

No Pic available
  • 2016-10-17

Rreth kombit kosovar

Nga Shkëlzen Maliqi Zbuluesit dhe promovuesit e ‘kombit kosovar’ nisen nga nje keqperkthim, ose perkthim preferencial te reduktuar te nocioneve perendimore te fjaleve ‘nation’ dhe ‘nationality’, me gjithe reduktimin e koncepteve percjellese te ketyre dy fjaleve.

Shkëlzen Maliqi: Nuk ka komb kosovar
  • 2016-10-17

Shkëlzen Maliqi: Nuk ka komb kosovar

Publicisti dhe kritiku Shkëlzen Maliqi thotë se nuk ka komb kosovar, por vetëm shtetësi kosovare. Maliqi ka polemizuar me Halil Matoshin dhe Nexhmedin Spahiun, të cilët njihen si promovuesit kryesorë të kombit kosovar. Ai thotë se në gjuhën shqipe nocioni kombi shqiptar, nënkupton ter

Rama me shqiptaret e Lugines se Presheves Asnje pengese per njohjen e diplomave
  • 2016-10-14

Rama me shqiptaret e Lugines se Presheves Asnje pengese per njohjen e diplomave

Transmetuar me 13102016 - 1828 Serbi 13 tetor 2016 NOAal - Kryeministri Edi Rama gjate qendrimit ne Serbi eshte takuar me  perfaqesues te shqiptareve te Lugines se Presheves me te cilet ka bere nje bilanc mbi cfare ka ecur pozi