Rezultate te kerkimit per termin: +Luigj +Gurakuqi

Meta: total 1000 / total_found 1572 / time 0.001 / keyword[0] luigj / docs[0] 2614 / hits[0] 3602 / keyword[1] gurakuqi / docs[1] 2370 / hits[1] 3700 /
No Pic available
  • 2019-03-14

30 vjet pa dramaturgun dhe aktorin Hekuran Zhiti

30 vjet më parë, në 15 mars, mbylli sytë përgjithmonë autori i shumë komedive dhe dramave, por dhe i satirave në vargje, edhe elegjive, aktor profesionist, por dhe mësues i nderuar, Hekuran Zhiti (1911 1989). Vinte nga Tomorica, nga Mali i Tomorrit ose Olimpi i shqiptarëve. Në vitin 1932

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

Shkodra kundër përdhunuesve, studentët bllokojnë komisariatin (VIDEO)
  • 2019-02-13

Shkodra kundër përdhunuesve, studentët bllokojnë komisariatin (VIDEO)

Rasti i përdhunimit të një 13-vjeçare në Kavajë, pas publikimit të tij nga ish-kryeministri Sali Berisha mori dhen dhe krijoi përplasje të klasës politike, por ka shërbyer që shumë raste të tjera abuzimi apo ngacmimesh seksuale në Shqipëri të bëhen publike. Vetëm pak ditë pas ngj

Studentët e Shkodrës bllokojnë universitetin: Nuk ka mësim, plotësoni kërkesat!
  • 2019-02-04

Studentët e Shkodrës bllokojnë universitetin: Nuk ka mësim, plotësoni kërkesat!

Studentët e Universitetit Luigj Gurakuqi në Shkodër kanë përshkallëzuar protestën. Mësohet se këtë mëngjes ata kanë mbyllur brenda administratën dhe kane bllokuar hyrjet e tre fakulteteve për të mos lejuar zhvillimin e mësimit. Në shenjë proteste studentët vendosën të bllokojn

Studentët i kërkuan takim me prezencë të medias, ministrja i injoron
  • 2019-02-01

Studentët i kërkuan takim me prezencë të medias, ministrja i injoron

Ministrja e Arsimit, Besa  Shahini ishte paditen e sotme në qytetin e Shkodrës për të bërë një takim me senatin e Universiteti “Luigj Gurakuqi”.  Takimi  mes palëve ka zgjatur 40 minuta. Pedagogët kanë kërkuar që të gjejnë një zgjidhje për të ulur në auditore student

Alo, policia! Një person qarkullon me armë, në pranga i riu pas denoncimit
  • 2018-12-18

Alo, policia! Një person qarkullon me armë, në pranga i riu pas denoncimit

Policia ka marrë një informacion nga qytetarët  se në lagjen “Luigj Gurakuqi”të Elbasanit, një person mund të kishte me vete armë zjarri. Falë reagimit të shpejtë dhe  një pune të mirëorganizuar,  policia Elbasan bëri të mundur arrestimin në flagrancë të shtetasi D.

Studentë e gjimnazistë në protestë kombëtare, bojkot dhe në rrethe (FOTO)
  • 2018-12-13

Studentë e gjimnazistë në protestë kombëtare, bojkot dhe në rrethe (FOTO)

Ndërkohë që studentët, të cilët protestojnë prej 10 ditësh kanë marshuar përmes bulevardit Dëshmorët e Kombit për të mbërritur para Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, për të protestuar atje këtë të mërkurë në vazhdën e punimeve të seancës plenare, shumë studentë e