Rezultate te kerkimit per termin: +Luksemburg

Meta: total 1000 / total_found 1889 / time 0.001 / keyword[0] luksemburg / docs[0] 1889 / hits[0] 2584 /
Gjermania do ekstradojë refugjatë në shtete të varfra të BE
  • 2019-03-21

Gjermania do ekstradojë refugjatë në shtete të varfra të BE

Gjykatësit e gjykatës në Luksemburg vendosën të martën që sistemet e dobëta të mbështetjes sociale dhe kushtet e jetesës në vende të caktuara nuk janë shkaqe për të bllokuar ekstradimet. Çfarë tha Gjykata Evropiane e Drejtësisë? Të metat në sistemin e ndihmës sociale të një

Shifra të frikshme, shqiptarët jetojnë për tu ushqyer
  • 2019-03-11

Shifra të frikshme, shqiptarët jetojnë për tu ushqyer

Kafshatë që skapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi. Poema e Mjerimit e Migjenit, e shkruar në vitet 30, duket se është aktuale edhe sot. Shqiptarët, përfshirë qytetarët e Kosovës, janë populli që shpenzojnë më shumë për ushqime n

No Pic available
  • 2018-12-21

183 mijë shqiptarë kanë aplikuar për azil nga 2011-a, gjysma në Gjermani

Nga të dhënat e fundit të publikuara nga Eurostat tregojnë se 167 mijë shqiptarë kanë aplikuar për azil në vendet anëtare të Bashkimit Europian për periudhën 2011-2017. Ndërsa vetëm për 11 mujorin e vitit 2018 janë shtuar edhe 16 mijë aplikime të tjera, duke e çuar numrin total

Milani nuk shpëton nga ferri grek, eliminohet edhe Leipzig!
  • 2018-12-14

Milani nuk shpëton nga ferri grek, eliminohet edhe Leipzig!

E pabesueshme ajo që ndodh në Karaiskaqis. Milani mposhet me shifrat 3-1 nga Olympiacos në një ndeshje spektakolare dhe eliminohet nga Europa League që në fazën e grupeve. Me të njëjtin rezultat që kuqezinjtë fituan në ndeshjen e parë u mposhtën edhe në Pire, por për shkak të goleva

Revolucion në Luksemburg, nga qershori transporti publik bëhet falas
  • 2018-12-07

Revolucion në Luksemburg, nga qershori transporti publik bëhet falas

Luksemburgu do të jetë vendi i parë në botë që pritet të ketë transport publik falas për të gjithë. Biletat në transportin publik që përfshijnë udhëtimin me tren, tramvaj dhe autobusë do të hiqen në verën e ardhshme. Ky vendim është marrë nga koalicioni i ri qeverisës, i drej

Euro 2020, Shqipëria njeh sot rivalët, përballë mund të jenë Kosova e Serbia
  • 2018-12-02

Euro 2020, Shqipëria njeh sot rivalët, përballë mund të jenë Kosova e Serbia

Sot në mesditë, në orën 12:00, në Dublin të Irlandës do të nisë rrugëtimi për në Euro 2020, pasi do të hidhet shorti për fazën eliminatore të këtij kompeticioni. Të 55 përfaqësueset europiane, të ndara në 6 vazo të ndryshme, do të njohin sot kundërshtarët e tyre në rrugën

UEFA përcakton vazot e Euro 2020, Shqipëria mund të sfidojë Kosovën
  • 2018-11-21

UEFA përcakton vazot e Euro 2020, Shqipëria mund të sfidojë Kosovën

UEFA ka përcaktuar sot vazot për shortin e eleminatoreve të Europianit 2020 që do të luhet në dimër dhe do të nisë më datë 2 dhjetor. Rezultatet zhgënjyese në Ligën e Kombeeve kanë bërë që kombëtarja kuqezi të jetë pjesë e vazos së 4-ët, duke humbur disi terren në krahasim m