Rezultate te kerkimit per termin: +Lumiere

Total: 39
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:38.044Z

Retro/Histori: 19 tetor 1862 Vëllezërit Lumiere

Auguste Marie Louis Nicolas Lumiere u lind më 19 tetor 1862, në Besançon të Francës. Ai bashkë me të vëllanë Louis Jean ishin ndër kineastët e parë në histori. (Si për rastësi, Lumiere përkthehet ‘dritë’ në shqip). Për nder të tyre është pagëzuar edhe një asteroid. Vëlle

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:52.901Z

Retro/Histori: 28 dhjetor 1895 Shfaqja e filmit të parë

Më 28 dhjetor 1895 vëllezërit Lumière shfaqën publikisht disa filma të xhiruar prej tyre në një kafene në Paris. Kjo datë shënon edhe lindjen e kinemasë, e cila me kalimin e kohës u përsos, si nga pikëpamja teknike, ashtu edhe nga ajo artistike, duke zënë sot një vend të rëndësi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.205Z

Qendra Kinematografike miraton bordet

Vendimi Këshilli për Filmin Artistik mbetet me 5 anëtarë, pas refuzimit të “Lumiere” Qendra Kombëtare Kinematografike ka miratuar dje Këshillin e Miratimit të Projekteve për Filmin Artistik (filmi me metrazh të gjatë, me metrazh të shkurtër dhe dokumentar) dhe Këshillin e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.906Z

Kinemaja e Kosovës në Tiranë

Për dy ditë më radhë, në tarracën e “Vëllezërit Lumiere” do të projektohet kinemaja kosovare. Në serinë e aktiviteteve të organizuara nga qeveria shqiptare dhe MTKRS në kuadrin e 130-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe bashkëpunimit kulturor Shqipëri-Kosovë, organizo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:19.498Z

Fotot magjepsese te Parisit te viteve 1900

Keto foto e ngjyra te bukura dhe magjepsese te Parisit jane shkrepur mes viteve 1907 dhe 1930 Keto imazhe te vellezerve Lumiere na kthejne pas ne kohe ne boten qe tashme ka ikur me kohe Por vendet rruget jane ende te dallueshme SSSAbrASS

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.912Z

Bordi te hendeku

Bojkotet, kundërshtitë dhe pro-të: mblidhen për herë të parë për këtë vit, shoqatat e kineastëve që janë shtuar me dy të reja. QKK vendos për një bord me 8 anëtarë. Dy shoqata, refuzojnë të firmosin. Asgjë e lehtë për zgjedhjen e bordit të ardhshëm Në ambientet e Qendrës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.638Z

Kate Moss braktis Londren per Parisin

Kate Moss, modelja me e paguar ne bote, i ka dhene lamtumiren Londres per te jetuar ne nje tjeter metropol, Paris. Sipas tabloidit “Daily Mairror”, ikona britanike e bukurise ka vendosur te largohet nga vendlindja per t’u transferuar ne Ville Lumiere bashke me vajzen Li

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama