Rezultate te kerkimit per termin: +Madje +Samiu

Meta: total 65 / total_found 65 / time 0.001 / keyword[0] madje / docs[0] 113919 / hits[0] 154154 / keyword[1] samiu / docs[1] 198 / hits[1] 385 /
Deputet sere, Murrizi për Bashën e Bylykbashin: O birbo të bërë synet, hajeni në Lushnje!
  • 2019-04-07

Deputet sere, Murrizi për Bashën e Bylykbashin: O birbo të bërë synet, hajeni në Lushnje!

Prej disa ditësh vijon një debat i ashpër në distancë, madje edhe me fyerje të rënda midis ish-deputetit të PD Oerd Bylykbashi dhe kolegut të tij të mbetur në Parlament, pas djegies së mandateve, Myslikm Murrizi. Pasi e etiketoi si deputet plastmasi, Bylykbashi u sulmua nga Murrizi, i ci

SHQIPËRIA ÇKA QENË, ÇËSHTË DHE ÇDO TË BËHET!
  • 2018-02-13

SHQIPËRIA ÇKA QENË, ÇËSHTË DHE ÇDO TË BËHET!

Nga Artan FUGA Unë kam respekt dhe përulje për vëllezërit Frashëri. Në shkollë studionim veprën e Samiut “Shqipëria çfarë ka qenë, ç’është dhe ç’farë do të bëhet?” Faqe për faqe dhe rresht për rresht. Atëhere madje na mesonin se çfarë do të bëhej Sh

Skënderbeu si vrasës i myslimanëve dhe neo-osmanizmi si dukuri tragji-komike
  • 2016-07-09

Skënderbeu si vrasës i myslimanëve dhe neo-osmanizmi si dukuri tragji-komike

Nikollë Loka   Kam lexuar këto ditë analiza rrreth turkut Tahla Ugurlel, që për disa është një individ i papërgjegjshëm, për shumë të tjerë i çmendur dhe pak e trajtojnë me një diagnozë që e merr seriozisht, siç do ta marr unë, si nacionalist turk dhe shovinist neo-otoma

Reforma në drejtësi zotim i Aleancës për Shqipërinë Europiane
  • 2016-05-06

Reforma në drejtësi zotim i Aleancës për Shqipërinë Europiane

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në seancë plenare në Kuvend: Dëgjova parafolësen dhe është e pashmangshme të pyesësh veten se deri në ç'pikë, ju gjeni fuqinë t'i besoni atyre që thoni. Më duket sikur problemi juaj nuk është që recitoni në mënyrë robotike, një poemë të mjerimi

No Pic available
  • 2016-03-02

Përgjuesi serb i Ismail Qemalit

MBI SEKRETET KRIMINALE QË RUAJNË ARKIVAT (Parathënie e librit Përgjuesi serb i Ismail Qemalit, botim i KLUBIT Te POEZISE, TIRANE) Nga Izet Durakau Libri Përgjuesi serb i Ismail Qemalit përmban tre relacione të Zhivojin Ballugxhiqit, i cili në muajt shkurt, mars e prill të vitit 1913 u përp

ELITA SHQIPTARE
  • 2015-11-14

ELITA SHQIPTARE

JAKUP KRASNIQI (Themeluese e kombit, e shtetit, e gjuhës standarde dhe e kulturës kombëtare) Të gjitha studimet historike e gjuhësore të shekullit XIX, XX të shkencëtarëve të huaj (europianë) dhe atyre shqiptarë që jetonin në hapësirën kombëtare dhe jashtë saj, kanë konfirmuar në

I kthyen nga Gjermania, s’kanë as shtëpi në Kosovë
  • 2015-07-20

I kthyen nga Gjermania, s’kanë as shtëpi në Kosovë

Gjatë kohës së eksodit të kosovarëve për në BE, në fund të vitit 2014 vendin e tij në Plluzhinë të Skenderajt e kishte lëshuar edhe Sami Tahiri, 45 vjeç, i papunë e me shumë probleme sociale. Ai kishte ikur nga vendi me shpresën për një jetë më të mirë, sikurse gjithë shqipt