Rezultate te kerkimit per termin: +Maksim +Gorki

Meta: total 42 / total_found 42 / time 0.000 / keyword[0] maksim / docs[0] 2085 / hits[0] 3258 / keyword[1] gorki / docs[1] 163 / hits[1] 230 /
Moska e fantazmave të viteve 50 nuk është larg nesh
  • 2016-10-24

Moska e fantazmave të viteve 50 nuk është larg nesh

Muzgu i perëndive të stepës në botim të ri në gjermanisht  Beqë Cufaj Është koha që për shkrimtarin më të njohur shqiptar Ismail Kadarenë të thuhen ca gjëra. 80 vjeçari i lindur në qytetin e gurtë të Gjirokastrës, i cili përpos tij, bijve të shqipes u dha edhe dy personalitet

No Pic available
  • 2016-10-11

Zbulohet diploma e Dritëro Agollit për Migjenin

Nga Shaban Sinani Prof. Dr. Shaban Sinani gjatë takimit të djeshëm ndali në punimin e diplomës së Agollit me titullin Skicat dhe tregimet e poetit revolucionar shqiptar Migjeni, mbrojtur para jurisë në Universitetin e Petersburgut në vitin 1957, duke pasur si oponente albanologen e mirënjo

I riu nga Drenica që herët hyri në hullinë e letërsisë
  • 2016-05-16

I riu nga Drenica që herët hyri në hullinë e letërsisë

Krijuesi i ri letrar nga Skenderaj i Drenicës, student i vitit të tretë në Degën e Letërsisë Shqipe në Fakultetin Folologjik të Universitetit të Prishtinës, Azem Deliu, është bartës i çmimit "Student i dalluar" dhe i çmimit për letërsi "Krijues i ri". Ai qysh në moshën 15-16 vje

Artan Lame: Armiku i gabuar
  • 2016-05-01

Artan Lame: Armiku i gabuar

Një shkrim i vjetit 2010 dhe ca reflektime të vjetit 2016. Nga Artan Lame Në fillim të vjetit 2010, Fevziu organizoi një debat tek OPINION-i i tij, ku u përballën ca përfaqësonjës të fjalës së lirë me ca përfaqësonjës të biznesit të lirë. Ai emision polli ca ditë më pas shkrim

Armiku i gabuar
  • 2016-05-01

Armiku i gabuar

Nga Artan Lame  (Një shkrim i vitit 2010 dhe ca reflektime të vitit 2016) Në fillim të vjetit 2010, Fevziu organizoi një debat tek OPINION-i i tij, ku u përballën ca përfaqësonjës të fjalës së lirë me ca përfaqësonjës të biznesit të lirë. Ai emision polli ca ditë më pas shk

No Pic available
  • 2016-05-01

Lame pasi pa vdekjen me sy: Thirrje për të pushtetshmit dhe pasanikët

ARMIKU I GABUAR Nga Artan Lame Një shkrim i vjetit 2010 dhe ca reflektime të vjetit 2016. Në fillim të vjetit 2010, Fevziu organizoi një debat tek OPINION-i i tij, ku u përballën ca përfaqësonjës të fjalës së lirë me ca përfaqësonjës të biznesit të lirë. Ai emision polli ca dit

No Pic available
  • 2016-01-17

Gjëmimi i moshave

Tregim nga Raimonda MOISIU Kur Roberti u çua nga gjumi mëngjesin tjetër, bora pat pushuar. Iu afrua dritares dhe përmes rrethit të vogël që shkoqi fryma e tij në xhamin e ngrirë paksa, vuri re se pjesën më të madhe të borës, era e kishte hedhur poshtë e lart në pirgje masive. Qielli