Rezultate te kerkimit per termin: +Malsorja

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] malsorja / docs[0] 4 / hits[0] 11 /
Viti i mbarë 1936 dhe kinemaja e Kadaresë
  • 2016-05-18

Viti i mbarë 1936 dhe kinemaja e Kadaresë

Nga Piro Milkani   Ne vitin e larget 1936 Mbreteria Shqiptare kishte hyre ne nje faze stabiliteti relativisht te mire. Eshte e vertete se ne gazetat e kohes shkruhej se atje larg ne Spanje po zhvillohej nje lufte civile midis forcave republikane dhe ushterive te gjeneralit Franko ku  edhe 

Romani rozë dhe erotika
  • 2016-01-04

Romani rozë dhe erotika

Nga Ilir Muharremi Albert Kamy romanin e zi e identifikon me romanin rozë me kotësinë formale. Romani duhet t'i jep përparësi realitetit, kurse ky i zi dhe rozë redukton individin në vetvete duke prodhuar një botë enigmatike të pakuptueshme e që mohohet nga realja. Cili do të besont

A don qymyr zotni?
  • 2011-11-26

A don qymyr zotni?

Eltjon Doçe Një ndër karakteristikat e estetikës krijuese të Migjenit, së paku në prozë, është ajo që me vetë termat e këtij autori do ta quanim një lloj estetike OSE-OSE pra estetikë e alternativës të cilën me fjalë të tjera do të mund ta cilësonim si estetika e ekuivokut të

No Pic available
  • 2010-03-19

Zef Shoshi i socrealizmit, kërkon në rini

Zef Shoshi, piktori i socrealizmit, rikthehet n nj ekspozit vetjake, n Galerin Kombtare t Arteve me vepra retrospektive, duke filluar me Autoportretin e vitit 1955, me nj grup veprash t periudhs s Akademis n Rusi dhe duke vazhduar me vepra t periudhs s mbas studimeve (1960-1989), gjithsej 27 ve