Rezultate te kerkimit per termin: +Manastir

Meta: total 1000 / total_found 1219 / time 0.000 / keyword[0] manastir / docs[0] 1219 / hits[0] 1796 /
Holanda, nga Instagrami te kanalet, mullinjtë dhe tregjet (FOTO)
  • 2019-03-08

Holanda, nga Instagrami te kanalet, mullinjtë dhe tregjet (FOTO)

Në Leiden, Maastricht dhe Rotterdam, vendet më fotogjene në atdheun e Vermeer dhe Rembrandt Piktorët e mëdhenj të Epokës së Artë, si Vermeer dhe Rembrandt, kishin kuptuar tashmë se Holanda ishte një vend ideal për peizazhet e karakterizuara nga një dritë e jashtëzakonshme. Pikëpamjet

Si e përshkruan Lasgushi hapjen e Shkollës Shqipe të Pogradecit
  • 2019-03-07

Si e përshkruan Lasgushi hapjen e Shkollës Shqipe të Pogradecit

Më 14 Mars 1887 hapi dyert shkolla e parë shqipe në qytetin e Pogradecit. Në atë kohë Lasgush Poradeci, hedh në bllokun e shënimeve këtë shkrim që shqiponline po e sjell më poshtë. Në atë kohë poeti ndodhej në Bukuresht dhe e quan veten si Vepërimi Kombëtar i Shqiptarëve të Ruma

No Pic available
  • 2019-02-15

Edgar Degas dhe alfabeti i trupit

Luan Rama Doni një Van Gogh, një Gauguin, një Degas, Matisse apo Cezanne?… Këtu keni dhe klasikët apo neoklasikët, impresionistët dhe post-impresionistët. Mund të zgjidhni: varet nga ju!… Ah, ju pëlqeni primitive italianë apo anglezët Tourner, Whistler? Dhe kështu, diku në

Turisti francez i 1938-ës mahnitet nga Shqipëria: Më thanë se ishte e rrezikshme
  • 2019-02-07

Turisti francez i 1938-ës mahnitet nga Shqipëria: Më thanë se ishte e rrezikshme

Revista franceze LEscargot : campeurs du Touring-club de France ka botuar, në muajin dhjetor të vitit 1938 eksperencën e një shtetasi francez në kampingun e Mbretit Zog. Fillimisht francezi niset me frikë drejt Shqipërisë, pasi i kishin thënë se është një vend i rrezikshëm. Pas ardhje

Meta në Shkup: Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe, vullnet për bashkëjetesë
  • 2018-11-23

Meta në Shkup: Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe, vullnet për bashkëjetesë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ishte i pranishëm në festime së bashku me Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, Kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev dhe Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryetarin e BDI-së Ali Ahmeti dhe liderin e PDSH-së, Menduh Thaçi morën pje

Meta bën shqiponjën në Mexhitli të Manastirit: Sdo jeni kurrë vetëm! (Foto)
  • 2018-11-18

Meta bën shqiponjën në Mexhitli të Manastirit: Sdo jeni kurrë vetëm! (Foto)

Fundjava e ka gjetur Presidentin Ilir Meta në Manastir, aty ku pasi përkujtoi 110-vjetorin e Kongresit të Manastirit dhe shpërndau në mënyrë simbolike 110 abetare për fëmijët shqiptarë, Kreu i Shtetit u ndal edhe në fshatin Mexhitli. Ky është një nga fshatrat me shumicë shqiptare në

Kongresi i  Manastirit, Meta vizitë dhe abetare dhuratë për 110-vjetorin
  • 2018-11-17

Kongresi i Manastirit, Meta vizitë dhe abetare dhuratë për 110-vjetorin

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një vizitë në Manastir për të përkujtuar 110-vjetorin e Kongresit të Manastirit. Sipas njoftimit të Presidencës, Kreu i Shtetit u prit nga dhjetëra shqiptarë nga Maqedonia dhe ministri i Kulturës së Maqedonisë, Asaf Ademi. Presidenti vizitoi shtëpinë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama