Rezultate te kerkimit per termin: +Marcel +Pagnol

Meta: total 5 / total_found 5 / time 0.000 / keyword[0] marcel / docs[0] 434 / hits[0] 581 / keyword[1] pagnol / docs[1] 6 / hits[1] 6 /
Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

Mediat franceze: Luiza Xhuvani, luajti tragjedinë e saj tek Lukrecia Borxhia
  • 2017-11-30

Mediat franceze: Luiza Xhuvani, luajti tragjedinë e saj tek Lukrecia Borxhia

Nga Frédérique Roussel Në Maj Teatri Kombetar , një vend i pasur me histori do të shkatërrohet, Eric Vigner zgjodhi të ngjisë në skenë në shqip pjesën e Viktor Hugo-it falë jehonës së saj me traditat e këtij vendi. Ai i ka ofruar rolin kryesor aktores së njohur Luiza Xhuvani, djali

Kur arti zbuste turmat
  • 2014-02-01

Kur arti zbuste turmat

Kthim në Kohë Kur u formua Teatri Kombëtar. Thirrja e Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës për aktorët që duhet ti bashkoheshin grupit të dramës dhe sa ishin pagesat e aktorëve… Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Pop

No Pic available
  • 2010-06-06

65 vjet Teatër Kombëtar

I krijuar në 24 maj të 1945 nga Ministria e Shtypit e asaj kohe, një grup i posaçëm prej 19 artistësh punoi duke ngritur të parin teatër profesionist shtetëror në Shqipëri. “Teatri Kombëtar ka qenë dhe mbetet një majë e lartë e elitës intelektuale shqiptare, një zë i fuqishëm

No Pic available
  • 2008-12-06

TIFF, spektakolar në edicionin e tij të gjashtë

Nga Dhurata HamzaiEdicioni i gjashtë i TIFF, i çelur ditën e hënë, më 1 dhjetor me filmin “Heshtja e Lornës”, ka qenë spektakolar edhe për shfaqjen e dy filmave me metrazh të shkurtër, “Intercom” i regjisorit britanik Mark Gutteridge dhe “My mother learns cinema” i regjisorit