Rezultate te kerkimit per termin: +Maries

Meta: total 118 / total_found 118 / time 0.000 / keyword[0] maries / docs[0] 118 / hits[0] 223 /
No Pic available
  • 2019-04-09

Një foto e Maries, feministes së parë shqiptare

Në këtë fotografi të shkrepur në studion e Kel Marubit, Ndoc Çoba pozon së bashku me famijen e tij. Ndoc Çoba (1870-1945), veprimtar politik, pjesëmarrës në Kuvendin e Vlorës, përfaqësues i Shkodrës në Kongresin e Lushnjës, Ministër i Financave (1920), kryetar i bashkisë së Shko

No Pic available
  • 2018-08-12

Nudot e një gruaje që vlejnë miliarda

Marie-Thérèse Walter nuk ishte thjesht e dashura e Pikasos, por dhe mikja e tij më e ngushtë. Historianët e artit vijojnë të gjejnë ndikimin që ajo ka lënë në veprat e artistit duke u shfaqur si një nga femrat që e shndërroi dashurinë për të në kërkimin e artit. Ajo ishte modelj

No Pic available
  • 2017-11-04

Dy femrat që lidhen me emrin e Visho Ajazit dhe udhëtimi i Habilajve, pa u regjistruar në TIMS 

Gjergj Thanasi, një ekspert i çështjeve të sigurisë, i trajnuar nga agjenci italiane dhe angleze, bën përgjegjës ish-kreun e SHISH-it, Visho Ajazin, se nuk ka raportuar për kalimet e paligjshme të Habilajve nga Porti i Vlorës, por dhe të një terroristeje italiane e natyralizua

Erdha vetëm për të folur në telefon
  • 2017-11-03

Erdha vetëm për të folur në telefon

Nga  Gabriel García Marquez  Një pasdite me shi pranveror, kur udhëtonte e vetme drejt Barcelonës, duke ngarë një veturë të marrë me qira, Maria de la Luz Servantes pësoi një avari në shkretëtirën e Montenegros. Ishte një meksikane njëzet e shtatë vjeçe, e bukur dhe serioze, e c

No Pic available
  • 2017-05-15

Burrat dhe gratë luten së bashku në një xhami të pazakontë

Në shumicën e xhamive të botës, burrat dhe gratë falen veçmas, në dhoma të ndara. Por në Berkeley të Kalifornisë, një vend i njohur për traditat sfiduese, një grup grash myslimane po përpiqet të bëjë diçka të re. Kur Rabia Keeble u konvertua në fenë islame 10 vite më parë, lu

Maria Magdalena, mëkatarja e bukur
  • 2017-05-06

Maria Magdalena, mëkatarja e bukur

«Gruaja e Birit të Zotit është Miriami nga Magdala. Mësuesi e donte Miriamin më shumë se dishepujt e tij. Shpesh ai e puthte në buzë. Dishepujt  e shikonin se ai e dashuronte Miriamin dhe i thanë: «Përse e do më shumë sesa ne të gjithë?… Nga Ungjilli i Filipit, apokrif. Ska p

Ruzhdi Keraj, një rrëfim për dashurinë e pamundur
  • 2017-04-03

Ruzhdi Keraj, një rrëfim për dashurinë e pamundur

Copëza nga ditari I një liceisti është libri me kujtime i artistit Ruzhdi Keraj. Një përmbledhje shkrimesh, të shkruara herët, në formën e një ditari, që sot na njeh me protagonist të rëndësishëm të artit shqiptar, parë me sytë e një liceisti. Me parathënie nga Zhani Ciko, libri