Rezultate te kerkimit per termin: +Marin +Sirdani

Meta: total 42 / total_found 42 / time 0.000 / keyword[0] marin / docs[0] 4851 / hits[0] 6616 / keyword[1] sirdani / docs[1] 52 / hits[1] 62 /
No Pic available
  • 2019-04-11

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

Át Zef Pllumi, mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur
  • 2018-09-25

Át Zef Pllumi, mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur

Ndue Ukaj Kur e lexoj librin e kujtimeve të Át Zef Pllumit, Rrno vetëm për me tregue, përpara më shfaqen dy Shqipëri: një që përfaqëson autori i këtyre kujtimeve, i cili, ndonëse në burg e ndër tortura mizore, jetonte i lirë me mendimet e veta, dhe një tjetër e izoluar dhe e burgos

At Zef Pllumi, së shpejti dalin shkrimet e panjohura
  • 2017-09-15

At Zef Pllumi, së shpejti dalin shkrimet e panjohura

Ati françeskan do të kujtohet me një sërë aktivitetesh më 10-vjetorin e ndarjes nga jeta At Zef Pllumi një nga figurat e qëndresës nën diktaturë dhe mendimit të përparuar shqip, do të kujtohet me një sërë aktivitetesh në 10 vjetorin e ndarjes nga jeta. Provinca Françeskane Shqipta

Kush janë 38 martirët shqiptarë që po lumturohen sot
  • 2016-11-05

Kush janë 38 martirët shqiptarë që po lumturohen sot

Ditën e sotme po mbahet mesha për  lumturimin e 38 martirëve të fesë katolike në katedralen e Shën shtejfnit. I dërguari i Papa Françeskut, Prefekti i Kongregatës për Cështjet e Shenjtorëve, kardinali Angelo Amato, po kremton meshën për lumnimin e 38 martirëve. Lumturimi i martir

Mbahet mesha e lumturimit të 38 martirëve të kishës katolike, u vranë në komunizëm
  • 2016-11-05

Mbahet mesha e lumturimit të 38 martirëve të kishës katolike, u vranë në komunizëm

Në Shkodër po kremtohet Mesha solemne me ritin e Lumnimit të 38 martirëve të Kishës katolike të periudhës së regjimit diktatorial ateist të komunizmit. Mesha solemne, në Katedralen e Shkodrës, kryesohet nga Kardinali Angelo Amato, Prefekt i Kongregatës së Selisë së Shenjtë për Ç

PORTRETET/ Kush janë 38 martirët shqiptarë që u lumturuan nga Vatikani
  • 2016-11-05

PORTRETET/ Kush janë 38 martirët shqiptarë që u lumturuan nga Vatikani

38 martirë të klerit katolik, të pushkatuar nga regjimi komunist në Shqipëri në vitet 1945-1974 për shkak të besimit në fe, u Lumturuan të shtunën nga Vatikani, në një meshë të organizuar  në katedralen e Shën Shtjefnit në Shkodër, një qytet me tradita ne kulture ne verilindje t

PROFIL/ Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?
  • 2016-11-05

PROFIL/ Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?

63 martirët e klerit katolik shqiptar të masakruar nga komunistët në vitet 1944-1989 Nga Kastriot Dervishi Në një ditë të shënuar si kjo e nderimit të klerikëve katolikë të masakruar nga regjimi komunist, nga studimet e mia, po bëj publike listën që do gjeni më poshtë. Në përc