Rezultate te kerkimit per termin: +Marine +Le +Pen

Meta: total 513 / total_found 513 / time 0.000 / keyword[0] marine / docs[0] 732 / hits[0] 1005 / keyword[1] pen / docs[1] 2232 / hits[1] 3693 /
No Pic available
  • 2017-06-21

Pandehëm se Evropa e vjetër po vdiste. Nuk duket aspak kështu sot

Nga Anne Applebaum/ Kontrasti nuk mund të jetë më i fortë. Theresa May, kryeministrja britanike, kryeson mbi një parlament të varur në fije të perit dhe një vend të ndarë. Donald Trump, presidenti amerikan, udhëheq përkrah një Kongresi pothuajse të paralizuar për të nxjerrë ligje.

No Pic available
  • 2017-06-19

Partia e Macron fiton shumicën parlamentare

Partia e qendrës e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, fitoi shumicën në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit. Rezultatet e pjesshme pas rrethit të dytë të zgjedhjeve tregojnë se Partia Republika Përpara dhe aleatët e saj do të fitojnë 355 deri në 425 ulëse të Asamblesë Komb

Zgjedhjet në Francë, Macron ka mazhorancën absolute
  • 2017-06-19

Zgjedhjet në Francë, Macron ka mazhorancën absolute

Emmanuel Macron luan me karta hapur: pasi mori Eliseun ai çon në shtëpi edhe Asamblenë Kombëtare, me shumicën e vendeve, 350 nga 577, dhe mbi 289 të nevojshme për të sjellë përpara axhendën e tij të reformave pa pengesa. Në Republikën në Marshim janë 308 vende, ndërsa aleati Modem,

No Pic available
  • 2017-06-12

Partia e Macron drejt fitores së thellë

Partia centriste e presidentit francez Emmanuel Macron duket se do të arrijë një fitore të thellë pas raundit të parë të zgjedhjeve parlamentare. Projeksionet tregojnë se La Repulique en Marche dhe aleati i saj MoDem do të marrin 445 ndenjëse nga Asambleja Kombëtare me 577 ndenjëse. Rez

No Pic available
  • 2017-05-15

Ditë intensive për Macron, emëron Kryeministrin dhe takon Merkel

Një ditë pasi mori zyrtarisht detyrën, Presidenti i ri i Francës, Emmanuel Macron, pritet të emërojë Kryeministrin e ri. Macron do të ketë një ditë intensive pasi po sot prite të vizitojë kancelaren gjermane, Angela Merkel. Emanuel Macron bëri betimin të dielën si President i Francë

Macron, vizita e parë zyrtare në Gjermani me Merkelin
  • 2017-05-15

Macron, vizita e parë zyrtare në Gjermani me Merkelin

Vizita e Emmanuel Macron ka rëndësi simbolike. Presidenti i ri francez, Emmanuel Macron, i cili bëri betimin të dielën, vjen një ditë më pas për vizitë në Gjermani (15.05). Qeveria gjermane e pret me shumë interes këtë vizitë të politikanit që arriti të ndalë marshimin e Le Pen dr

Macron emëron Edouard Philippe në postin e kryeministrit
  • 2017-05-15

Macron emëron Edouard Philippe në postin e kryeministrit

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka emëruar kryeministër Edouard Philippe. Philippe, 46-vjeçar, është kryetar i qytetit Le Havre. Ai është anëtarë i Partisë Republikane. Zgjedhja e Philippe në postin e kryeministrit, shihet si përpjekje e Macron për të tërhequr figurat kyçe nga