Rezultate te kerkimit per termin: +Mark +Antoni

Meta: total 48 / total_found 48 / time 0.000 / keyword[0] mark / docs[0] 12585 / hits[0] 19138 / keyword[1] antoni / docs[1] 474 / hits[1] 642 /
Nga Antoni dhe Kleopatra tek Kenedët, 7 çiftet më të mirë në histori
  • 2016-02-15

Nga Antoni dhe Kleopatra tek Kenedët, 7 çiftet më të mirë në histori

Historia është e mbushur me çifte të mrekullueshme, disa janë të njohur për romancat e tyre të gjata e të qëndrueshme, ndërsa të tjerë për dështimet tragjike. Këto janë 7 çiftet më të paharrueshme në histori.   1- Mark Antoni dhe Kleopatra Ndoshta çifti më i famshëm në his

Kush është kosovari që depërtoi me markën e vet në në tregun botëror të orëve
  • 2016-01-05

Kush është kosovari që depërtoi me markën e vet në në tregun botëror të orëve

Djaloshi i ri orëndreqës nga Gjeneva, Rexhep Rexhepi, ekspozon orët e tij në objekte luksoze të kryeqyteteve në mbarë botën. Albinfo.ch ishte në sipërmarrjen e tij, në lokalet e punës në Gjenevë Sapo arrita në objektin e ri t

Politikanët me më shumë ndikim të gjithë kohërave
  • 2015-12-25

Politikanët me më shumë ndikim të gjithë kohërave

Revista prestigjioze amerikane TIME ka listuar figurat politike, trashëgimia e të cilëve i ka rezistuar kalimit të kohës. Janë 25 politikanë që do të mbeten gjithnjë në histori për shkak të ndikimit të tyre të madh, dhe veprimeve që kanë bërë. 1. Mahatma Gandi Nga lëvizja indi

25 politikanët më me ndikim  të të gjitha kohërave
  • 2015-12-14

25 politikanët më me ndikim të të gjitha kohërave

Revista prestigjioze amerikane TIME ka listuar figurat politike, trashëgimia e të cilëve i ka rezistuar kalimit të kohës. Janë 25 politikanë që do të mbeten gjithnjë në histori për shkak të ndikimit të tyre të madh, dhe veprimeve që kanë bërë. /Përgatiti: Tirana Observer    1.

Cilët janë 1 mijë funksionarët e regjimit që u dekoruan nga Rama
  • 2015-12-01

Cilët janë 1 mijë funksionarët e regjimit që u dekoruan nga Rama

Me rastin e 70- ­vjetorit të Çlirimit të atdheut, Ministria e Mbrojtjes akordoi rreth një vit më parë për 1.000 veteranë të LANÇ­it, "Medaljen e Mirënjohjes". "Gazeta Shqiptare" ka siguruar ekskluzivisht listën e plotë të papublikuar më parë, ku bien në sy një sërë personalite

Laikë apo antifetarë?
  • 2015-01-02

Laikë apo antifetarë?

Të krishterë e myslimanë, të gjithë bashkë para 100 vjetësh formuan shtetin shqiptar dhe shpallën Pavarësinë e Shqipërisë. Kryeministri i Qeverisë së Vlorës, Ismail Qemali, si dhe ministrat e kabinetit të tij, jo vetëm se ishin në nivel më të lartë intelektual sesa qeveritë e s

Masakra në Qelëz të Pukës, dënim maksimal për vëllezërit Përmarkaj
  • 2014-07-11

Masakra në Qelëz të Pukës, dënim maksimal për vëllezërit Përmarkaj

Vendimi Burgim të përjetshëm për dy prej tyre, 25 vjet i treti Familja Përmarkaj akuzohet për vrasjen e dy vëllezërve dhe plagosjen e tre personave të tjerë Nga kjo ngjarje mbetën të vrarë Paulin dhe Hilë Përmarkaj, u plagosën gratë e tyre dhe një nip Motivi - Familjet Markaj dhe