Rezultate te kerkimit per termin: +Mark +Bruti

Meta: total 5 / total_found 5 / time 0.000 / keyword[0] mark / docs[0] 13799 / hits[0] 21102 / keyword[1] bruti / docs[1] 46 / hits[1] 83 /
Çfarë ka ndodhur më 23 tetor?
  • 2016-10-23

Çfarë ka ndodhur më 23 tetor?

42 pes – Lufta civile romake: Trupat e Mark Antonit dhe Oktavianit mposhtin ushtrinë e Brutit. Bruti kryen vetëvrasje. Por cili ishte shkaku i luftës? Dy vjet më parë (44 pes), Cezari ishte vrarë pabesisht nga një grup senatorësh ku bënte pjesë edhe miku i tij, Markus Brutus. Oktavia

No Pic available
  • 2009-09-02

E keqja si alibi...

Asgjë tjetër përveç kësaj që thuhet në këtë titull s'mund të formulosh, teksa dëgjon këto ditë disa kolegë e fjalimembajtës që nxitojnë të bëjnë pikërisht këtë gjë, të pajtohen me të keqen, t'i nënshtrohen asaj. Madje, ata po e teprojnë me mburrjet e pavend për zgjed

No Pic available
  • 2009-08-06

Ben Blushi midis Otellos dhe Jul Qezarit

  Aktori politik i trupës socialiste Ben Blushi po bën provat gjenerale të luajë një “pièces” të rëndësishme në një drame të Shekspirit: “Jul Qezari”, e menduar për t’u vënë në skenë më 29 gusht të këtij viti. Seleksionimet e kandidatëve

No Pic available
  • 2009-04-25

Sotir Papahristo ; Helenisti me “Autobiogafi” të panjohur

Për herë të parë botohet i plotë, me tetë libra, vepra monumentale e Tuqididit, “Lufta e Peloponezit”, përkthyer nga Sotir Papahristo në vitin ‘70-të. Pas 30 viteve nga vdekja e helenistit përmbushet amaneti i tij, përkthimi i veprës që u ndalua sa qe gjallë dhe u botua gjysmak

No Pic available
  • 2009-04-18

Kur Bruti vriste bashkë me shokët

Andis Harasani Edhe ti, o Brut?” Klithma e vjetër dhe dëshpëruese e Jul Çezarit kur pa thikën në dorën e mikut të tij, kujtohet sot, do të kujtohet dhe nesër si simbol i dhembjes për tradhtinë, si simbol i asaj çfarë të detyron pushteti të bësh dhe si simbol i