Rezultate te kerkimit per termin: +Martin +Gjoka

Meta: total 157 / total_found 157 / time 0.000 / keyword[0] martin / docs[0] 7867 / hits[0] 11522 / keyword[1] gjoka / docs[1] 3766 / hits[1] 6375 /
No Pic available
  • 2017-02-02

Përshtypje të pashlyeshme nga takimi me Mato Matën

– Kalojnë minatorët, hiqni kapelen!, Xhevahir Spahiu – Nga Edmond Ismailati Memaliaj është qyteti i banuar kryesisht nga familjet e minatorëve dhe punëtorëve që përlesheshin çdo ditë me thellësitë e nëntokës, si heronj të vërtetë. Disa prej këtyre heronjëve të nënto

Kur Martin Camaj më propozoi veprën e Trebeshinës
  • 2016-08-09

Kur Martin Camaj më propozoi veprën e Trebeshinës

Për herë të parë Trebeshina është botuar në Kosovë, në vitin 1991 nga shtëpia botuese "Buzuku". Abdullah Zeneli botuesi i tij, thotë se ka qenë ndërhyrja e Martin Camajt, që e ka çuar drejt "ekskluzivitetit" të Trebeshinës. Sipas tij, ky ishte nga gjestet e rralla në atë kohë, s

LOTARIA/ Ministria e Financave zbulon çuditë brenda zarfeve
  • 2016-01-30

LOTARIA/ Ministria e Financave zbulon çuditë brenda zarfeve

Ministria e Financave, 15 ditë pas hedhjes së shortit për "Lojën Promocionale të Kuponit Tatimor", ka s'kualifikuar fituesit që nuk plotësonin kushtet për pjesëmarrjen në lojë. Edhe pse ishte i çuditshëm fakti që persona që nuk plotësonin kushtet dhe nga vetëdeklarimi, ata u futën

Nën muzikën e Tonin Harapit
  • 2016-01-30

Nën muzikën e Tonin Harapit

Në 90-të vjetorin e artistit, TKOB sjell një koncert me pjesë të zgjedhura Muzika ishte gjithçka për Tonin Harapin. E nuk mund të ketë mënyrë tjetër për të kujtuar jetën dhe veprën e tij sesa përmes tingujve që ai vetë i krijoi. Në 90-vjetorin e lindjes, kompozitori i njohur shqi

Bik Ndoja, i magjishmi i magjisë së këngës, jares shkodrane
  • 2015-12-29

Bik Ndoja, i magjishmi i magjisë së këngës, jares shkodrane

Nga Albert Vataj/ Prej dje, rrugëve të Shkodrës do t'i mungojë ai që erdhi me këngë në buzë e po ikën me lot. U ngjit në apogje dhe shndriti si yll, pa arritur të shkëlqente dot në podet e nderimeve që i meritonte aq shumë, sa ç'shndriti me virtuozitetin e interpretimit të jar

Gjoka: Historia ende e emërton vrasjen e Budit si aksident
  • 2015-12-25

Gjoka: Historia ende e emërton vrasjen e Budit si aksident

Intervistë me studiuesin dhe drejtuesin e revistës së re "Pasqyra e t'rrëfyemit", Behar Hoxha flet për sfidat e daljes në treg të një botimi letrar, për një nga autorët e vjetër të shqipes, Pjetër Budin, poeti pa varr, vrarë në mënyrë të mistershme, vlerësuar si heroi që dha je

Sot 25-vjetori/ Ja kush janë 343 njerëzit që themeluan PD-në (Emrat)
  • 2015-12-12

Sot 25-vjetori/ Ja kush janë 343 njerëzit që themeluan PD-në (Emrat)

Azem Hajdari, Sali Berisha, Gramoz Pashko Partia Demokratike mban në themele plot 343 figura nga fusha të ndryshme sociale. 25 vite më parë, këto figura vendosën të themelonin një forcë ndryshe nga çfarë ishte servirur në atë kohë, e cila do të ndryshonte rrënjësisht regjimin qeveri