Rezultate te kerkimit per termin: +Martino

Meta: total 693 / total_found 693 / time 0.000 / keyword[0] martino / docs[0] 693 / hits[0] 1068 /
Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare
  • 2017-06-14

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare

Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka

Rubygate, Berluskoni në Prokurori: Kam qenë viktimë e shantazhit
  • 2017-02-24

Rubygate, Berluskoni në Prokurori: Kam qenë viktimë e shantazhit

Silvio Berluskoni ka dëshmuar në Prokurorinë e Milanos në kuadër të hetimeve që e shohin pjesë të dëmtuar mbi një tentativë shantazh të pësuar nga disa vajza, që kanë qenë pjesë e dëshmisë mbi çështje Ruby. Ka qeve vetë ish-kryeministri italian në muajt e shkuar, ai që ka de

No Pic available
  • 2017-02-14

Adoleshenti vritet nga 10 gr hashash, hidhet nga ballkoni

Një 16-vjeçar humbi jetën në Lavagna, një qytet i vogël në periferi të Xhenovas, pasi u hodh nga ballkoni i apartamentit në katin e tretë të një pallati për ti shpëtuar kontrollit të policisë Financiare të Chiavarit. Siç raportojnë mediat italiane, gjithçka nisi gjatë një kontr

Mjeda, mes teologjisë dhe vargjeve të zemrës
  • 2016-12-13

Mjeda, mes teologjisë dhe vargjeve të zemrës

150 vjetori i Ndre Mjedës kremtohet në Biblotekën Kombëtare Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, zhvilloi të martën, më 13 dhjetor, aktivitetin kremtues në 150-vjetorin e lindjes së poetit të shquar Ndre Mjedja, me pjesëmarrjen e Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro-Furxhi, të ftuari

Anri Sala, pjesë e Onufri 22
  • 2016-12-12

Anri Sala, pjesë e Onufri 22

Anri Sala do të jetë një ndër artistët pjesëmarrës në edicionin e 22 të Konkursit Ndërkombëtar Onufri. Bri emrave të pjesëmarrësve në këtë edicion, që do kurohet nga Fani Zguro, nën moton “Stranger than kindness” figuron dhe emri i artistit të njohur shqiptar. Bashkë

No Pic available
  • 2016-11-24

Show elektoral apo një takim i dëshiruar?

-Mbi samitin e Diasporës në Tiranë- Nga Ndue Lazri Samiti i parë i Diasporës Shqiptare, organizuar me iniciativën e kryeministrit shqiptar Edi Rama, e hapi dhe e mbylli siparin e tij. I shumëpritur nga një anë pas zvarritjeve të shumta që e spostuan atë një vit në kohë, i vlerësuar n

No Pic available
  • 2016-11-18

Gjuha arbëreshe drejt zhdukjes, apeli për autoritetet shqiptare: Bëni për ne!

Flasin me gjuhën e Skënderbeut dhe e kanë ruajtur kulturën me çdo formë e mjet. Martino: Teatri është instrumenti më i rëndësishëm për të ruajtur sa më gjatë gjuhën tonë, gjuhën e Skëndërbeut. Por sot gjuha e arbëreshëve është e rrezikuar. Lucia Martino, Presidente e Shoqat