Rezultate te kerkimit per termin: +Martino

Meta: total 709 / total_found 709 / time 0.000 / keyword[0] martino / docs[0] 709 / hits[0] 1092 /
No Pic available
  • 2019-04-11

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

La Boheme, ngjitet në skenë nga artistët e rinj
  • 2019-03-12

La Boheme, ngjitet në skenë nga artistët e rinj

Në fundin e shek. XIX në Paris, katër shokë jetojnë së bashku në një papafingo. Rodolfo dhe Marcello qëndrojnë në shtëpi duke punuar dhe vjen njëri nga të rinjtë, muzikanti Schaunard, i cili ka fituar para dhe ata vendosin për të ngrënë në një restorant aty pranë. Poeti Rodolfo

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

Dialogu i pamundur me imazhet e nanës
  • 2018-02-28

Dialogu i pamundur me imazhet e nanës

Moria Ricci artiste e re italiane vjen me ekspozitën Lookafering në Muzeun Marubi në Shkodër, kuruar nga Lek M. Gjeloshi. Domethënia e fjalës Lookaftering, duke iu referuar fillimisht një përkujdesjeje në akt e sipër (të evokuar në një farë mënyre në mungesë), na projekton gjithasht

Gazmend Krasniqi në një rrëfim për traditën tonë letrare?
  • 2018-02-15

Gazmend Krasniqi në një rrëfim për traditën tonë letrare?

Çfarë presupozon për studimet tona dalja e një historie letrare? Me hyrjen në sistemin dinamik të traditës të veprave të reja, atyre të ndaluara për arsye jashtëletrare apo atyre me vlerën e (ri)leximeve nga brezat e fundit, historia e letërsisë nuk mund të jetë një e dhënë e pan

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

No Pic available
  • 2017-12-08

Vrau shqiptaren, edhe 30 vite burg serial-killerit italian të fiksuar pas prostitutave

Edhe 30 vite burg për Maurizio Minghella, serial-killerin famëkeq italian. 59-vjeçari  nga Xhenova është dënuar me disa burgime të përjetshme për vrasjen e 7 prostitutave, e midis tyre edhe një shqiptare, raporton Ora News. Vendimi është marrë nga Gjykata e Torinos së Assicez, e cila

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama