Rezultate te kerkimit per termin: +Marubi

Meta: total 1000 / total_found 1036 / time 0.000 / keyword[0] marubi / docs[0] 1036 / hits[0] 2430 /
Një foto plot sharm e Tefta Tashko Koços
  • 2019-03-05

Një foto plot sharm e Tefta Tashko Koços

E veshur me një fustan të gjatë, të bardhë me pala, sopranoja e njohur Tefta Tashko Koço, duket mahnitëse në foton e publikuar nga Muzeun Marubi. Fotoja është zbuluar në arkivin e Kel Marubit dhe është realizuar në studion e fotografit. Këngëtarja lirike Tefta Tashko Koço, ishte nj

Kim Knoppers, një holandeze kuron Marubin
  • 2019-02-13

Kim Knoppers, një holandeze kuron Marubin

Kim Knoppers historiane arti dhe kuratore në Muzeun e Fotografisë FOAM, Amsterdam do të tërhiqej nga fotot e Marubit, që kur pa për herë të parë një prej tyre. Tashmë ajo do të kurojë ekspozitën Dinastia Marubi Njëqind vite të studios fotografike shqiptare, një përzgjedhje imazhesh

No Pic available
  • 2019-02-09

DHURATA E RRALLË E KIÇO BLUSHIT!

Nga e majta në të djathtë, Pirro Milkani, Klara Buda, Saimir Kumbaro dhe Kiço Blushi Nga Klara BUDA Finesa dhe perspikasiteti i këndvështrimin të tij më lanë një mbresë të thellë. Ai më sugjeroi disa elementët kryesorë të tipizimit të figurës së nënës. Ështe pikërisht kjo fuq

No Pic available
  • 2019-02-08

Burrat e butë të Bernadinës

Në historinë e fotografisë shqiptare emri i Bernadina Marubit, ende nuk është artikuluar siç duhet për kontributet e saj. Në Muzeun Kombëtar Marubi, galeria e fotografive të realizuara prej saj, dallon për lirizmin që mbart. I ulur në një karrige druri, Peng Jaku duket i butë dhe pse

Femra bën bashkë artistët e njohur shqiptarë
  • 2019-02-04

Femra bën bashkë artistët e njohur shqiptarë

Nga Ibrahim Kodra tek Lasgush Poradeci Leterno femminino quhet ekspozita e cila bën bashkë emra të njohur të artit shqiptar, në hapësirën e Rezidencës Italiane për të vijuar deri më 30 prill. Nën kurimin e Artan Shananit, në këtë ekspozitë do të shihen vepra nga Arben Bajo, Llambi B

Foto e papublikuar e funeralit të Ismail Qemalit
  • 2019-01-24

Foto e papublikuar e funeralit të Ismail Qemalit

Imazhi i karrocës që ecën e shoqëruar nga xhandarmëria italiane patriotë shqiptarë, ku flamuri kuq e zi duket i trishtuar mbi arkivolin me trupin e pajetë të Ismail Qemalit, është fokusuar në kameran e Kel Marubit. Në 100 vjetorin e ndarjes nga jeta të firmëtarit të pavarësisë së

No Pic available
  • 2019-01-09

Kur Dedë Jakova dhe Gegë Marubi zbaviteshin me borën

Ishte një ditë e ftohtë, si kjo e sotmja, kur fotografët Deda Jakova (i katërti nga e majta) e Gegë Marubi (djathtas me aparat fotografik) me miqtë e tyre, zbaviteshin me borën e rënë në Kalanë e Shkodrës. Kështu shkruhet në foton ku një grup djelmoshash të rinj nga Shkodra nën sh