Rezultate te kerkimit per termin: +Mastrihtit

Meta: total 123 / total_found 123 / time 0.000 / keyword[0] mastrihtit / docs[0] 123 / hits[0] 153 /
No Pic available
  • 2017-06-16

Vdekja e Helmut Kohl, kush ishte babai i Gjermanisë së bashkuar

Kohli e drejtoi Gjermaninë për 16 vjet. Ai mbahet mend për ribashkimin e Gjermanisë si dhe kontributin e tij të madh politik e ekonomik për integrimin e Evropës. Partia e Helmut Kohlit, Bashkimi Kristjandemokrat, CDU, konfirmoi të premten të dhënat e medieve se ish-Kancelari ndërroi jetë

No Pic available
  • 2016-12-09

BE 25 vite, Unioni përballet me probleme identiteti

Bashkimi Evropian feston sot ditën e lindjes, 25 vite pas mbledhjes së liderëve në qytetin holandez Maastricht për të rënë dakord mbi kriteret e marrëveshjes, e cila krijoi një Evropë të unifikuar politikisht. Traktati shënoi kalimin e Evropës nga një bashkim ekonomik ose siç njihej

Çfarë ka ndodhur më 1 nëntor?
  • 2016-11-01

Çfarë ka ndodhur më 1 nëntor?

1492 – Eksploruesi italian Kristofor Kolombi shkruan në ditarin e anijes: “Vendi ku kam zbarkuar nuk duket se është Japonia; me siguri duhet të jetë Kina”; Kolombi sapo kishte zbuluar Kubën. 1512 – Në Romë, tregohet për herë të parë për publikun tavani i Kapelë

No Pic available
  • 2016-06-30

Cilat vende po e frenojnë BE-në?

Jo vetëm britanikën kanë rezerva të mëdha ndaj Bashkimit Evropian. Por edhe shumë vende të tjera kanë shprehur rezervat e tyre në periudha të ndryshme. Po cilat janë ato? "Britanikët janë - antievropianë!", "Shkatërrimtarët e idesë evropiane.", "Ata nuk e kanë dashur kurrë BE-në

No Pic available
  • 2016-05-23

Historia e marrëdhënieve Britani-SHBA në prag të referendumit

Britania iu bashkua Komunitetit Ekonomik Evropian në vitin 1973, kur ishte nën drejtimin e Kryeministrit konservator Edward Heath. Ndërsa një vit më pas, kur në krye të Britanisë u vendos Kryeministri Laburist Harold Wilson, deklaroi se do tia linte në dorë popullit britanik për të vendo

Realiteti shqiptar dhe parimet e qeverisjes europiane
  • 2016-02-14

Realiteti shqiptar dhe parimet e qeverisjes europiane

STEFAN PINGULI Afro njëqind vjet më parë, Presidenti idealist i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Udru Uillson (Woodrow Wilson), duke iu drejtuar popullit amerikan dhe mbarë njerë- zimit pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore, deklaroi se "në demokraci, më të rëndësishme se

Rrënjët e liberalizmit gjerman
  • 2015-12-24

Rrënjët e liberalizmit gjerman

Nga Dominique Moisi "Gjermani! Gjermani!" bërtasin me mijëra refugjatë, të cilët përballen me vullnetin e keq të autoriteteve politike të Hungarisë, përballë stacionit të trenit Keleti të Budapestit. Ata po ëndërrojnë Gjermaninë - jo ndonjë vend dosido europian, por specifikisht G