Rezultate te kerkimit per termin: +Matit

Meta: total 1000 / total_found 2733 / time 0.001 / keyword[0] matit / docs[0] 2733 / hits[0] 4139 /
No Pic available
  • 2017-06-18

Në Mat, aty ku njerëzit dhe kafshët shuajnë etjen në të njëjtin burim

Fshati Rremull në Mat prej 27 vjetësh nuk ka furnizim me ujë të pijshëm. Politikanët premtojnë se do ta ndërtojnë një ujësjellës për këtë fshat, një premtim ky që daton që në fushatën e parë elektorale të pluralizmit. Banorët marrin ujë në një rezervuar ku shuajnë etjen ed

No Pic available
  • 2017-06-04

Një vit nga dermatoza, fermerët e Klosit marrin lopët mes debateve

Në bashkitë e Matit dhe Klosit ka nisur ndarja e lopëve që dëmshpërblejnë bagëtitë e ngordhura rreth një vit më parë nga sëmundja e dermatozës nodulare. Rreth 330 krerë gjedhë ishte dëmi që u shkaktua për një periudhë tre mujore. Një kamion me 30 bagëti mbërriti në Klos ku u

No Pic available
  • 2017-05-31

Mat, eshtrat e varrezave përfundojnë në përrua

Banorët e fshatit Prell, në njësinë administrative Rukaj, në Mat të revoltuar kërkojnë ndërhyrje për dëmtimin e varrezave të fshatit. Ata thonë se prej pothuajse një dekade, ujërat e zeza të shkollës 9-vjeçare të ndërtuar mbi varreza, ka nxjerrë në sipërfaqe eshtrat shekullore

No Pic available
  • 2017-05-25

Tërmeti në Bulqizë, dëmtohen banesa, shkolla dhe qendra shëndetësore

Katër shkolla, tetë banesa dhe një qendër shëndetesore janë dëmtuar nga tërmeti 4.4 ballë i cili tronditi ditën e djeshme zonën e Matit. Lëkundjet e tërmetit të një ditë më parë me epiqendër në fshatin Vinjoll në Bashkinë Mat janë ndier në territorin e qarkut Dibër, Tiran

No Pic available
  • 2017-05-24

Burrel, ura e dëmtuar izolon banorët prej 8 muajsh

Kanë kaluar tetë muaj që kur ura e Urakës në bashkinë e Matit u dëmtua nga vërshimet për shkak të shirave të dendur, por 250 banorët e dy fshatrave kanë mbetur thuajse në izolim. Ata kanë kërkuar riparimin e urës që të kenë mundësi të shkojnë deri në Urakë, pasi siç thonë,

No Pic available
  • 2017-05-24

Tërmeti 4.4 ballë me qendër në fshatin Vinjollë, ja qytetet që u prekën

Emergjencat Civile kanë dhënë detaje për tërmetin e sotëm, i cili preku disa qytete të Shqipërisë. Tërmeti është regjistruar në zonën e Matit me magnitudë 4.4 ballë. “Sot, në ora 12:30:59, Instituti i Gjeoshkencës, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, ka regjistruar një lëkundje

No Pic available
  • 2017-05-23

Mat, kapen 27 kg kanabis, poseduesi i shpëton policisë

Një sasi prej 27 kg kanabis është sekuestruar nga policia në Karicë të Matit gjatë një operacioni të koduar Liqeni. Personi që posedonte lëndën narkotike ka mundur të largohet, duke i shpëtuar arrestimit të policisë. Autori i dyshuar, shtetasi L. B., sapo konstatoi praninë e forcave