Rezultate te kerkimit per termin: +Mavraqi

Meta: total 16 / total_found 16 / time 0.000 / keyword[0] mavraqi / docs[0] 16 / hits[0] 16 /
Një foto e qeshur e gazetares së parë femër shqiptare
 • 2018-03-02

Një foto e qeshur e gazetares së parë femër shqiptare

Gazetarja dhe botuesja e parë shqiptare femër ( profesioniste) Ikbal Çika duket e qeshur në një foto bërë publike nga nipi i saj gazetari Nebil Çika. Me një kontribut të çmuar ajo është një personazh e njohur në Shqipërinë e viteve 20-44. Bashkë botuese e Revistës Minerva me të v

Masakra e Tiranës në 1944, si i vrau Enver Hoxha shokët e Liceut
 • 2016-11-20

Masakra e Tiranës në 1944, si i vrau Enver Hoxha shokët e Liceut

Historiani Uran Butka rikthen edhe njehere momentet e diteve te para te clirimit te Tiranes. Ne nje shkrim per gazeten Panorama ai thekson faktin qe ne masakren e Tiranes, Enveri ekzekutoi te gjithe shoket e tij te Liceut.  Nga Uran Butka Terrori komunist gjatë luftës arriti kulmin me masakr

Tabaku: Ekzekutimi i intelektualëve nga diktatura në Tiranë në 1944
 • 2015-11-17

Tabaku: Ekzekutimi i intelektualëve nga diktatura në Tiranë në 1944

TIRANË, 17 Nëntor /ATSH- I. Vata/ -Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, sjell ne kuijtese per 17 nëntorin, si ditë të clirimit të Tiranës nga e keqja, por sipas saj, komunistët vranë mendimtarët dhe intelektuaklët e qytetit të Tiranës.Deputetja e PD-së, Tabaku në nje statu

Debati për 17 nëntorin: Veliaj-Meta me partizanët, Tabaku tregon civilët e vrarë
 • 2015-11-17

Debati për 17 nëntorin: Veliaj-Meta me partizanët, Tabaku tregon civilët e vrarë

Të majtë e të djathtë kanë vijuar traditën tashmë të konsoliduar për ta përkujtuar veç e veç dhe në forma të ndryshme, 17 nëntorin, që zyrtarisht është dita e çlirimit të Tiranës nga pushtuesit nazistë. Kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dhe kryetari i Kuvendit I

Gjenocidi politik Relacioni i Gogo Nushit per Enverin Vrame 60 vete ne Tirane
 • 2014-11-28

Gjenocidi politik Relacioni i Gogo Nushit per Enverin Vrame 60 vete ne Tirane

e Enjte 27 Nentor 20141915 pm p classwp-caption-text Enver HoxhaSSSAbrASSHistoriani Uran Butka tregon vrasjet partizane 28 tetor-28 nentorbrbr Kristo Themelko Enveri me ka keshilluar qe kur te hynim ne qytet te spastronim elementet e rrezikshemSSSAbrASSURAN BUTKAbr Krahas

Presidenti Topi dekoron me Urdhrin “Nderi i Kombit” 37-të intelektualët e Tiranës vrarë nga diktatura komuniste në vjeshtën e vitit 1944.
             
             
             
             &
 • 2009-12-18

Presidenti Topi dekoron me Urdhrin “Nderi i Kombit” 37-të intelektualët e Tiranës vrarë nga diktatura komuniste në vjeshtën e vitit 1944. &

11 dhjetor 2009 Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi dekoroi sot me Urdhrin “Nderi i Kombit” 37 –të intelektualët e Tiranës të vrarë nga diktatura komuniste 28 tetor – 16 nëntor 1944. Ky nderimi i lartë nga Kryetari i Shtetit përkon me 65-së vjetorin e masakrës së terr

No Pic available
 • 2009-12-15

Presidenti dekoron 37 intelektualët e Tiranës, të vrarë nga komunistëtNga TemaPresidenti i Republikës, Bamir Topi, dekoroi me Urdhrin “Nderi i Kombit” 37 intelektualët e Tiranës, të vrarë nga diktatura komuniste 28 tetor-16 nëntor 1944. Ky nderimi i

Nëse dëshironi të lexoni edicionin online të gazetës në PDF klikoni këtu. Presidenti dekoron 37 intelektualët e Tiranës, të vrarë nga komunistëtNga TemaPresidenti i Republikës, Bamir Topi, dekoroi me Urdhrin “Nderi i Kombit” 37 intelektualët e Tiranës, të vrarë ng