Rezultate te kerkimit per termin: +Maximilian +Lambertz

Total: 24
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.354Z

Maximilian Lambertz, autriaku që studioi Këngët e Kreshnikëve

Gati gjysëm shekulli më parë, më 26 gusht 1963, mbylli sytë përgjithmonë një albanologët e famshëm austriakë, Maximilian Lambertzi. Por emri i tij lidhet dhe me kujtesën historike të shqiptarëve, pasi Lambertzi, ka një kontribut të madh në studimet e hershme të gjuhës shqipe. Në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:45.461Z

Shtëpitë e famshme me bahçe dhe kopshte me pemë, ja Tirana e vitit 1916

Gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Konomi ka publikuar një foto të Tiranës në vitin 1916. Fotoja është e një shekulli më parë dhe është fotografuar nga Maximilian Lambertz “Tirana dhe shtëpitë e saj të famshme me bahçe dhe kopshte me pemë. Foto: Maximilian Lambertz, fillim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:46.802Z

Koleksioni i përrallave të përjashtuara

Prof. dr. Shaban Sinani Midis Drinit dhe Vjosës (Zëischen Drin und Vojusa: Märchen aus Albanien, Leipzig 1922) është një libër që, duke iu referuar ad litteram titullit, duket sikur do të përmbajë shenjimet e ndonjë udhëpërshkruesi. Për më tepër që autori i tij ishte austriak dhe p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.219Z

Lahuta e Malcisë bën 82 vjeç

Përkujtojmë një ndër kryeveprat e letërsisë shqipe Lahuta e Malcis në 82-vjetorin e botimit të plotë të saj (8 prill 1937) Poema madhore epike Lahuta e Malcís e poetit kombëtar At Gjergj Fishta, është jo vetëm kryevepra e tij, por ndër më të rëndësishmet e letërsisë shqipe, me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:08.734Z

Librat e rinj, ja ç`mund të lexoni këtë javë

"Midis Drinit dhe Vjosës", është një nga librat e rinj, që vjen nga albanologu Maximilian Lambertz. Ai është i vetmi ndër albanologët e huaj që iu kushtua jo vetëm gjuhës shqipe, arkeologjisë, historisë, etnologjis&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:01.077Z

Historia e vërtetë e njerëzimit do të shkruhet vetëm kur shqiptarët të marrin pjesë në shkrimin e saj

historia e vërtetë e njerëzimit do të shkruhet vetëm kur shqiptarët të marrin pjesë në shkrimin e saj. Në facebook, dikush pyeti nëse Lamberci tallej me shqitarët me këto fjalë? Jo,  Lamberci e kishte seriozisht! Lamberci ne qender, ulur, me kostum kombetar shqiptar (1907) Kur Maksimi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:57.316Z

Nga janë nisur shqiptarët dhe ku janë kthyer?

“Në mejdanin ndërkombëtar të albanologëve të botës… Nuk duhet harruar kurrë që, pa mbajtur parasysh këto kritere të domosdoshme, sado e bukur që të jetë pjatanca, sado e pasur të jetë garnitura, për shqiptarët një gjellë e tillë do të mbetet gjithmo Prof. Istvàn SCHUTZ (Un

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama