Rezultate te kerkimit per termin: +Mbeta

Meta: total 1000 / total_found 1054 / time 0.000 / keyword[0] mbeta / docs[0] 1054 / hits[0] 1146 /
Rexhep Hoti provokon përmes poezisë politikën
  • 2019-03-04

Rexhep Hoti provokon përmes poezisë politikën

Autori prezantoi në Tiranë librin e ri Monologu i prijësit Poeti nga Kosova Rexhep Hoti, njëkohësisht Kordinatori Nacional për Kulturës, Arsim dhe Sport në qeverinë e Kosovës ka prezantuar në Qendrën Kulturore FORUM, librin Monologu i prijësit. Në mbrëmjen kushtuar poezisë së Hotit

No Pic available
  • 2018-09-17

Jeta e mbretit Zog në Stamboll dhe zemërimi i Duçes

Mbreti arriti në Stamboll me 1 Maj 1939, herët në mëngjes. Ishte I shoqeruar nga shumica e Ministrave, disa oficere dhe familja e tij. Z. Xhaxhuli u nis nga Ankaraja me avion qe ta pristë. Unë nuk vajta sepse duhej qe dikush të rrinte në legatë.Gjenco D. Naçi ish diplomati I Zogut tregon n

Tragjedia në Gjenova, flet shoferi i kamionit: Shpëtova falë një mrekullie
  • 2018-08-18

Tragjedia në Gjenova, flet shoferi i kamionit: Shpëtova falë një mrekullie

Shoferi i kamionit simbol që shpëtoi nga shembja e urës Morandi në Gjenova ka folur për mediat italiane. Ai arriti ta frenojë kamionin pak hapa nga gremina që hapi ura e shembur. Shoferi Luigi Fiorillo tregon se si u zhduk ura para syve të tij e bashkë me të dhjetëra makina. Ecja ngadal

Përndjekësi serial kërkon azil, por mbetet burgjeve
  • 2018-07-19

Përndjekësi serial kërkon azil, por mbetet burgjeve

Një 65 vjeçar i pastrehë kërkon që të jetojë në azil, por fati i rezervon herë pas herë qelitë e burgut. Ai është i moshuari më i vjetër që është dënuar disa herë për përndjekje. Anila Hoxha do na tregojë historinë e të moshuarit problematik. Herën e parë u dënova pesë

No Pic available
  • 2018-05-23

Iraku çrrënjos ekstremizmin, 40 nuse të ISIS dënohen me vdekje

Dhjetë minuta për të mbrojtur veten dhe pastaj dënimi me vdekje. Një gjykatë në Bagdad ka nxjerrë një vendim për më shumë se 40 nuse të ISIS, që është përcaktuar nga shumë gazeta si “i ashpër”. Shumë të tjerë tashmë po vuajnë dënime të përjetshme. “Unë u

KJO NUK ËSHTË NDESHJA IME E FUNDIT, VEÇ E PARA
  • 2018-05-03

KJO NUK ËSHTË NDESHJA IME E FUNDIT, VEÇ E PARA

Nga Saimir Tahiri Prita 2 jave të flisja në parlament, por mes mjellit e çizmeve e sherrit aty vetëm parlament nuk është bërë, nuk kisha rrugë tjetër veç kësaj që zgjodha sot për të ndarë me ju një qëndrim timin. Përpara më shumë se 6 muajsh, për mua filloi një histori tjetër

Edmond Budina për Il Manifesto: Kadare na ka emancipuar në komunizëm
  • 2018-04-23

Edmond Budina për Il Manifesto: Kadare na ka emancipuar në komunizëm

Gazeta italiane Il Manifesto i ka kushtuar një shkrim regjisorit shqiptar Edmond Budina. Intelektuali i madh shqiptar flet për filmin e tij të fundit Të thyer, një portret i pashpirt i vendit të tij pre e neoliberizmit të egër, ku logjika e parasë është shkaku i ndotjes së ambientit e mo