Rezultate te kerkimit per termin: +Mbretri

Meta: total 13 / total_found 13 / time 0.000 / keyword[0] mbretri / docs[0] 13 / hits[0] 16 /
Kush ishte Prend Doçi-Abati i Mirdits
  • 2013-07-12

Kush ishte Prend Doçi-Abati i Mirdits

Nga Albana Melyshi Lifschin Abati i Mirdits- me kt emn e kan quejt e mundet me u than pr siguri se nuk asht kund nj skaj Shqypnijet ku burrat e mençm dhe t kalemit t mos ta ken ndje e prmend kt emr. Gjergj Fishta Njeri i jashtzakonshm n çdo kuptim, Franc Nopça. Ai ishte i vetmi djal i familjes dh

No Pic available
  • 2010-06-30

Si fisnikërohet qyteti i Zija Çelës?!

Zija Çela: Letërsia shpëton nga vizioni për njerëzimin, jo realiteti! Kurrizi, shpina e njeriut, sht kufiri i vetm q na ndan nga njri-tjetri, madje gjith botn. Jo kufijt fizik, as kreshpat e maleve. Nse bota sot bashkohet pa luft, shkrimtari Zija ela uron q nj dit po pa luft

No Pic available
  • 2010-06-08

Rama me Ramizin, si barku me kurrizin

Greva e uris, e fundit vepr komike e socialistve t Rams deri n kto aste, la nj shije t hidhur tek shumica drrmuese e qytetarve, artistve dhe politikanve shqiptar, prve t tjerash, edhe pr faktin se gjeti mbshtetjen e plot t Ramiz Alis, udhheqsit t fundit komunist n vendin ton. Sigurisht kjo nuk ish

No Pic available
  • 2010-05-28

Mos i beso grekut!

La Nazione Albanese, përpjekja 100-vjeçare për në Evropë; Një gazetë arbëreshe në shërbim të pavarësisë së Shqipërisë. Historiani Sherif Delvina nxjerr nga arkivat, për herë të parë, një nga shkrimet politike më të ashpra të Jeronin De Radës për çfarë arsye shqiptarët du

No Pic available
  • 2010-05-12

Altenberg Trio Wien - elitë e muzikës së dhomës

Ansambli austriak “Altenberg Trio Wien” sht nj nga formacionet e muziks s dhoms m jetgjat n skenat muzikore botrore. Veprimtaria e tij prfshin mbi nj mij interpretime, t cilat i kan siguruar atij qndrueshmri e reputacion t gjer n mbar opinionin muzikor botror. Aktivi

No Pic available
  • 2010-05-06

Revolucioni nihilist

Inkoherenca n deklarime dhe veprime po e nxjerr zbuluar kreun e Partis Socialiste prpara t gjith faktorve. N kongres, hedh iden e nj partie liberale t majt dhe t moderuar, n t njjtn koh kryen veprime anarkiste. Mosbindja civile ka n thelb veprime anarkiste, pr t mos njohur forcn shtrnguese t shte

No Pic available
  • 2010-04-30

Tukiçi duartrokitet gjatë!

Është duartrokitur gjatë premiera botërore e muzikimit për herë të parë të veprës spanjolle nga mjeshtri i kompozimit shqiptar. Akti i dytë i operës Jeta është ëndërr shpërthen në lirizëm dhe dinamikë muzikore, që tregonin origjinën, burimoren shqiptare, atë të pesë shekujve