Rezultate te kerkimit per termin: +Mbreti +Jorgo

Meta: total 22 / total_found 22 / time 0.000 / keyword[0] mbreti / docs[0] 5129 / hits[0] 8568 / keyword[1] jorgo / docs[1] 2569 / hits[1] 3495 /
Çfarë ka ndodhur më 30 dhjetor?
  • 2016-12-30

Çfarë ka ndodhur më 30 dhjetor?

1622 Në kolonitë britanike në Amerikë, Robert Gorges emërohet i pari guvernator i përgjithshëm i Anglisë së re (Nju England). Robert Gorges kishte qenë kapiten në marinën angleze. Pasi shërbeu në luftërat veneciane, atij iu dha mandati i Guvernatorit të Përgjithshëm të Nju Engla

No Pic available
  • 2016-12-29

Arena/ Greqia, e vërteta që na kanë fshehur!

Emisioni Arena në RTV Ora News  me gazetarin Dritan Hila sot është ndarë në dy korpuse. Në korpusin e parë është ndaluar në një dokumentar grek të televizionit Skai të realizuar në 2011. Ndërsa pjesa e dytë do ti kushtohet një interviste me historianin Pëllumb Xhufi. Dokumentari q

Një replikë me Panajot Barkan: Ja faktet se kush bashkëpunoi me nazistët në Çamëri
  • 2016-10-20

Një replikë me Panajot Barkan: Ja faktet se kush bashkëpunoi me nazistët në Çamëri

Nga Arben Llalla   Nuk kishte gjasa që të qëndronte mënjanë profesori i katedrës së gjuhës greke në Universitetin e Gjirokastrës, Panajot Barka rreth gafave të fundit që bëri ministri i jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias duke kërcënuar haptas Shqipërinë rreth Çështjes Çame

Petrit Ymeri: Si e ngrita politikën e Diturisë
  • 2016-05-28

Petrit Ymeri: Si e ngrita politikën e Diturisë

Flet Petrit Ymeri, në 15 vjetorin e themelimit të shtëpisë botuese; politikat, miqtë dhe përballja me tregun e librit në Shqipëri Dituria është ndër të parat shtëpi botuese që i është përgjigjur tregut të librit me një profil etik, që e ruan ende sot. A mund të na thoni

Koçi Petriti, liriku që na fali dashurinë e paskajshme për Majin
  • 2014-04-23

Koçi Petriti, liriku që na fali dashurinë e paskajshme për Majin

Nga Hyqmet Hasko Ndërroi jetë në Tiranë në moshën 73-vjeçare, në Tiranë, nga një sëmundje e rëndë në mushkëri, Koçi Petriti, që njihej për tekste të shumta të këngëve në festivalet e Radiotelevizionit Shqiptar, por mbi të gjitha një poet me një spektër krejt të veçantë

No Pic available
  • 2014-02-02

Cilët ishin njerëzit e administratës së Ali Pashës?

Oborrtarë dhe nëpunës grekë Megjithëse momentale, shfaqja e dobësisë përpara revoltës popullore, mund t’i kushtonte shumë Aliut. Por në atë periudhë erdhi në Janinë sekretari i ambasadës angleze në Stamboll dh

No Pic available
  • 2013-01-30

Rrënjët shqiptare të poetit francez Jean Moréas

Poeti i njohur francez vjen nga një familje shqiptare. Moreas është themeluesi i simbolizmit francez. Që i ri iku në Francë dhe atje shkroi poemat e tij ku dhe vdiq. Guillaume Apollinaire, një nga poetët më të mëdhenj të shekullit XX e kish