Rezultate te kerkimit per termin: +Mbreti +Lir

Meta: total 603 / total_found 603 / time 0.002 / keyword[0] mbreti / docs[0] 5362 / hits[0] 8975 / keyword[1] lir / docs[1] 71729 / hits[1] 103942 /
No Pic available
  • 2019-03-26

Antonio Gramsci: Im atë është me origjinë shqiptare

Antonio Gramsci lindi në Ales, në Sardenjë, më 22 janar 1891, i katërti nga shtatë fëmijët që patën Francesco Gramsci dhe Giuseppina Marcias-i. Të parët e Antonios nga ana e babait ishin me origjinë nga qyteti i Gramshit në Shqipëri, dhe mund të kenë mbërritur në Itali që në sh

Fjalët e para të Princ Vidit para se bëhej mbreti i shqiptarëve
  • 2019-02-21

Fjalët e para të Princ Vidit para se bëhej mbreti i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja Le Radical ka botuar, të premten e 13 marsit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Princ Vidit drejtuar shqiptarëve, para ngjitjes së tij në fron Në Shqipëri, Një deklaratë nga mbreti Durrës, 12 mars. Nesër në mëngjes do të publikohet shpallja

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut
  • 2019-02-11

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë periudhë të hi

Turisti francez i 1938-ës mahnitet nga Shqipëria: Më thanë se ishte e rrezikshme
  • 2019-02-07

Turisti francez i 1938-ës mahnitet nga Shqipëria: Më thanë se ishte e rrezikshme

Revista franceze LEscargot : campeurs du Touring-club de France ka botuar, në muajin dhjetor të vitit 1938 eksperencën e një shtetasi francez në kampingun e Mbretit Zog. Fillimisht francezi niset me frikë drejt Shqipërisë, pasi i kishin thënë se është një vend i rrezikshëm. Pas ardhje

The Guardian, për Tiranën: Kryeqyteti kozmopolitan i Ballkanit
  • 2018-10-29

The Guardian, për Tiranën: Kryeqyteti kozmopolitan i Ballkanit

Tirana ka zënë sërish vend në faqet e mediave botërore, të cilat po i japin një vëmendje të madhe transformimit që ka pësuar kryeqyteti nën drejtimin e kryebashkiakut Veliaj. Për të dytën herë në harkun e një kohe të shkurtër, prestigjiozja britanike The Guardian i ka kushtuar nj

Kravatat, dhjetë kuriozitete që nuk i keni ditur (FOTO)
  • 2018-10-26

Kravatat, dhjetë kuriozitete që nuk i keni ditur (FOTO)

Është simboli par excellence i stilit mashkullor dhe elegancës: ato kanë një histori të lashtë dhe shumë veçori që duhet të zbulohen Jo të gjithë e dinë se 18 tetori është Dita e Kravatave, ose dita e vitit në të cilën ne festojmë këtë aksesor tipik të elegancës mashkullore.

Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari