Rezultate te kerkimit per termin: +Mbreti +Zog

Meta: total 851 / total_found 851 / time 0.001 / keyword[0] mbreti / docs[0] 5129 / hits[0] 8568 / keyword[1] zog / docs[1] 2395 / hits[1] 4457 /
Çfarë ka ndodhur më 9 prill?
  • 2017-04-09

Çfarë ka ndodhur më 9 prill?

193 – Septimius Severus shpallet Perandor romak nga legjionet e tij në Iliri. Në vitin 191, Severus kishte marrë nga perandori Kommodus komandën e legjioneve në Pannonia të Ilirisë. Kur Kommodus u vra më 192, postin e perandorit e mori Pertinaksi, por Garda Pretoriane nuk e deshi dhe

No Pic available
  • 2017-04-08

Çfarë ka ndodhur më 8 prill?

217 – Perandori romak Karakalla vritet dhe pasohet në fron nga komandanti i Gardës Pretoriane, Marcus Opellius Makrinus. Macrinus ishte me prejardhje berbere dhe perandori i parë romak i cili vinte nga klasa jo-senatoriale. Makrinus u përmbys dhe u ekzekutua pas një viti. 1500 – Bet

Çfarë ka ndodhur më 7 prill?
  • 2017-04-07

Çfarë ka ndodhur më 7 prill?

  1498 – Turma vërshon në manastirin e Savonarolas në San Marco, Firence, Itali, për të ndjekur debatin midis Savonarolës, rilindas dhe predikues i krishterë tepër aktiv dhe priftërinjve. Por Savonarola, gjaknxehtë, e humbi debatin kur pranoi të kryente një mrekulli duke ecur

No Pic available
  • 2017-03-12

Çfarë ka ndodhur më 12 mars?

1365 – Themelohet Universiteti i Vjenës, universiteti më i vjetër gjermanisht-folës, dhe një nga universitetet më të mëdhenj në Evropë. Nga kjo shkollë kanë dalë 15 fitues të çmimit Nobel dhe shumë figura me rëndësi historike dhe akademike, përfshi një numër albanologësh

8 prill 1939 / Reagimet e shqiptarëve ndaj pushtuesit italian në shtypin francez
  • 2017-03-08

8 prill 1939 / Reagimet e shqiptarëve ndaj pushtuesit italian në shtypin francez

Nga Aurenc Bebja, Francë Mars 2017 Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Gazeta franceze « Le Populaire », në faqen e parë, të tretë dhe të katërt të saj, i ka kushtuar një vëmendje të veçantë pushtimit të Shqipërisë nga Italia. Më 7 prill 1939, forca të s

8 prill 1939/ Reagimet e shqiptarëve brenda dhe jashtë atdheut ndaj pushtuesit italian në gazetën franceze Le Populaire
  • 2017-03-05

8 prill 1939/ Reagimet e shqiptarëve brenda dhe jashtë atdheut ndaj pushtuesit italian në gazetën franceze Le Populaire

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze “Le Populaire”, në faqen e parë, të tretë dhe të katërt të saj, i ka kushtuar një vëmendje të veçantë pushtimit të Shqipërisë nga Italia. Më 7 prill 1939, forca të shumta ajrore dhe detare armike, me urdhër të Benito Musolini

No Pic available
  • 2017-03-01

Çështë Xhandarmëria Kombëtare?

Kryetari i PD-së Lulzim Basha përmendi krijimin e xhandarmësirë kombëtare shqiptare. Po çfarë është xhandarmëria?  Pak histori Termi Xhandarmëria nuk është i panjohur për popullin tonë, por edhe jo i pëlqyer prej tij, si në periudhën e sundimit turk, ashtu edhe gjatë periudh