Rezultate te kerkimit per termin: +Mbretit +Zog

Meta: total 1000 / total_found 1293 / time 0.001 / keyword[0] mbretit / docs[0] 5671 / hits[0] 8961 / keyword[1] zog / docs[1] 2453 / hits[1] 4573 /
Dy vdekje të ndryshme të një personi, imazhet e rralla nga varrimi i Mbretit Zog (FOTO)
  • 2019-04-09

Dy vdekje të ndryshme të një personi, imazhet e rralla nga varrimi i Mbretit Zog (FOTO)

Dy ngjarje të rëndësishme të familjes mbretërore shqiptare përkojnë në të njëjtën datë. Këtë e ka sqaruar Elia Zaharia Zogu, bashkëshortja e princ Lekës, teksa ka kujtuar sot gjyshin e bashkëshortit të saj. Në postim thuhet se largimi i fundit nga Shqipëria i Mbretit Zog dhe dita

Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë
  • 2019-04-01

Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë

Ciano mbërrin në Shqipëri për të marrë pjesë në ceremoninë e martesës së Mbretit Zog i I me Geraldinën 80 vjet më parë, qytetari i nderit të Tiranës Bajram Peçi Ashtu si shefi e vjehrri i tij, Musolini, edhe Galeazzo Ciano e filloi si gazetar karrierën e po si ai, i braktisi shpejt

Letrat e Geraldinës për Mustafa Krujën: Mbreti është optimist!
  • 2019-03-05

Letrat e Geraldinës për Mustafa Krujën: Mbreti është optimist!

Mbreti Zog dhe Mustafa Kruja ish kryeministër i Shqipërisë, kanë vijuar komunikimin e tyre mbi çështjen shqiptare dhe gjatë mërgimit. Ekziston një korrespodence e gjatë letrash, që janë nënshkruar nga Mbretëresha Geraldinë, që tregojnë ruajtjen e raporteve dhe në mërgim. Më posht

Ahmet Zogu, njofton në Asamble disa traktate tregtare me vende të fuqishme (1927)
  • 2019-02-18

Ahmet Zogu, njofton në Asamble disa traktate tregtare me vende të fuqishme (1927)

Nga: Aurenc Bebja Le Matin ka botuar, të shtunën e 17 shtatorit 1927, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me sqarimet e mbretit Zog para Asamblesë Kombëtare, ku njoftoi se ishte gati të përfundonte disa traktate tregtare me shtete të fuqishme. Shkrimi: Tiranë (Shqipëri), nëpërmjet Lond

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut
  • 2019-02-11

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë periudhë të hi

Turisti francez i 1938-ës mahnitet nga Shqipëria: Më thanë se ishte e rrezikshme
  • 2019-02-07

Turisti francez i 1938-ës mahnitet nga Shqipëria: Më thanë se ishte e rrezikshme

Revista franceze LEscargot : campeurs du Touring-club de France ka botuar, në muajin dhjetor të vitit 1938 eksperencën e një shtetasi francez në kampingun e Mbretit Zog. Fillimisht francezi niset me frikë drejt Shqipërisë, pasi i kishin thënë se është një vend i rrezikshëm. Pas ardhje

Mbreti Zog, pasardhës i Skënderbeut dhe shpëtimtar i atdheut
  • 2019-02-01

Mbreti Zog, pasardhës i Skënderbeut dhe shpëtimtar i atdheut

Aurenc Bebja Paris-Midi ka botuar, të enjten e 27 qershorit 1935, në faqen n°5, shkrimin e gazetarit të Le Petit Journal, Roger Crouquet, dedikuar Mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut Dars (Klos), Mat Albania, e ka sjellë për publikun shqiptar: Ai ka realizuar të gjithë