Rezultate te kerkimit per termin: +Mehmet +Gjinali

Meta: total 15 / total_found 15 / time 0.000 / keyword[0] mehmet / docs[0] 5469 / hits[0] 11051 / keyword[1] gjinali / docs[1] 195 / hits[1] 323 /
NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

Sot 25-vjetori/ Ja kush janë 343 njerëzit që themeluan PD-në (Emrat)
  • 2015-12-12

Sot 25-vjetori/ Ja kush janë 343 njerëzit që themeluan PD-në (Emrat)

Azem Hajdari, Sali Berisha, Gramoz Pashko Partia Demokratike mban në themele plot 343 figura nga fusha të ndryshme sociale. 25 vite më parë, këto figura vendosën të themelonin një forcë ndryshe nga çfarë ishte servirur në atë kohë, e cila do të ndryshonte rrënjësisht regjimin qeveri

Kur Tironsit luftonin çetnikët në Pizren
  • 2015-02-09

Kur Tironsit luftonin çetnikët në Pizren

Nga fundi i luftës së dytë botërore qenia shqiptare ishte më e rrezikuar se kurrë nga sllavët, si ata të vveshur nën petkun partizan ashtu edhe bandat çetnike që për shumë pak ditë do të shndërrohen në forcat partizane të Titos Qershori i vitit 1944 në Prizren, që për ironi

No Pic available
  • 2014-01-16

Ana Lalaj: Konferenca e Bujanitaksident për P.Komuniste Jugosllave

Të tjera rreth shkrimit [i] Konferenca e Bujanit, 31 dhjetor 1943-2 janar 1944.Konferenca e Bujanit sapo mbushi 70 vjet e megjithatë diskutimet rreth saj nuk kanë sosur. Studiues dhe pjesëmarrës të asaj konference, publici

No Pic available
  • 2014-01-16

Konferenca e Bujanit aksidentpër Partinë Komuniste Jugosllave

Të tjera rreth shkrimit [i] Konferenca e Bujanit, 31 dhjetor 1943-2 janar 1944.Konferenca e Bujanit sapo mbushi 70 vjet e megjithatë diskutimet rreth saj nuk kanë sosur. Studiues dhe pjesëmarrës të asaj konference, publicistë, amatorë etj.,

No Pic available
  • 2013-12-12

PD, ikën 332 firmatarëtë themelimit në 23 vjet

TIRANE- Plot 23 vite më parë, në Qytetin Studenti do marrte jetë krijimi i të parës forcë opozitare, PD që në mëngjesin e 12 dhjetorit ‘90 do shpallej zyrtarisht. Janë bërë shumë spekulime kush ishte i pari që hodhi i i

No Pic available
  • 2013-12-01

Kapitalistet e Tiranës së '20-s, listame 51 tregtarë e sipërmarrës

Dokumentet origjinale të administratës së Ahmet Zogut të vitit 1929 për ndërmarrjet tregtare dhe bizneset kryesore të kryeqytetit shqiptar janë si njëfarë radiografie e stadit të zhvillimit kapitalist në Shqipëri në dekadën e dytë të pavarësisë së shtetit shqiptar.Në dy pjesët