Rezultate te kerkimit per termin: +Mehmet +Myftiu

Meta: total 136 / total_found 136 / time 0.000 / keyword[0] mehmet / docs[0] 5469 / hits[0] 11051 / keyword[1] myftiu / docs[1] 1498 / hits[1] 2533 /
Kur Mimoza Ahmeti intervistonte Edi Ramën
  • 2017-08-23

Kur Mimoza Ahmeti intervistonte Edi Ramën

Kjo intervistë me Mimoza Ahmetin është realizuar nga Rudina Xhunga në 10 shkurt 1996. Kur kafsha brenda meje sbindet, nuk i jap të hajë, e lidh dhe i lexoj poezitë e Rudian Zekthit.- thotë Ahmeti në këtë bisedë të gjatë që dritare.net e sjell të plotë e të pandryshuar, siç ësht

Xhamia e sulltan Mehmet Fetihut/ Pushtuesit në kalanë Rozafat të Shkodrës
  • 2017-01-28

Xhamia e sulltan Mehmet Fetihut/ Pushtuesit në kalanë Rozafat të Shkodrës

Nga Paul Tedeschini Me dorëzimin e kalasë së Shkodrës në janar 1479, sulltani turk-osman Mehemeti i II Fetihu/Pushtuesi dha urdhen që katedralja katolike (dhe të gjitha kishat e tjera) të këthehet në xhami me emnin Xhamia e Mehmet Fetihut/Pushtuesit. Me datën 23.11.2005 Prof. Pëllumb

No Pic available
  • 2017-01-24

Pëllumb Xhufi: Objekti në kalanë e Shkodrës, ku gabojnë kisha e myftinia

Kisha-xhami në Kalanë e Shkodrës, monument kulture, i njohur për katolikët si Kisha e Shën Shtjefnit dhe për myslimanët si Xhamia e Sulltan Mehmetit, prej vitesh ka nxitur debat mes të krishterëve dhe besimtarëve myslimanë në atë qytet e më gjerë. Shkak për këtë është bërë fak

Debati për objektin në kalanë e Shkodrës, Pëllumb Xhufi: Ku gabojnë kisha dhe myftinia
  • 2017-01-23

Debati për objektin në kalanë e Shkodrës, Pëllumb Xhufi: Ku gabojnë kisha dhe myftinia

Kisha-xhami në Kalanë e Shkodrës, monument kulture, i njohur për katolikët si Kisha e Shën Shtjefnit dhe për myslimanët si Xhamia e Sulltan Mehmetit, prej vitesh ka nxitur debat mes të krishterëve dhe besimtarëve myslimanë në atë qytet e më gjerë. Shkak për këtë është bërë

INTERVISTA/ Helena Kadare i përgjigjet Lubonjës: Ismaili ska nevojë ta ndryshojë të shkuarën
  • 2016-12-07

INTERVISTA/ Helena Kadare i përgjigjet Lubonjës: Ismaili ska nevojë ta ndryshojë të shkuarën

Ismail Kadare nuk ka nevojë dhe as kërkon të ndryshojë të shkuarën e tij. Helena Kadare, bashkëshortja e shkrimtarit të njohur e thotë gati me zemërim këtë frazë kur u pyet mbi debatin e fundit mediatik mbi librin e gazetarit Dash Kaloçi, i cili nxjerr dokumentet sekrete të institucio

Helena Kadare i përgjigjet Lubonjës: Ismaili ska nevojë ta ndryshojë dhe rishkruajë të shkuarën
  • 2016-12-07

Helena Kadare i përgjigjet Lubonjës: Ismaili ska nevojë ta ndryshojë dhe rishkruajë të shkuarën

Bashkëshortja e shkrimtarit, e ftuar në Forumet UET flet për herë të parë mbi debatin që shkaktoi libri i Dashnor Kaloçit Kadare në Pallatin e Ëndrrave- 101 dokumente sekrete Ismail Kadare nuk ka nevojë dhe as kërkon të ndryshojë të shkuarën e tij. Helena Kadare, bashkëshortja e

Kontrabanda e cigareve, djali i Enverit: Im atë, çdo vendim e mori për të mirën e shtetit
  • 2016-11-19

Kontrabanda e cigareve, djali i Enverit: Im atë, çdo vendim e mori për të mirën e shtetit

Im atë dinte se çbënte. Kështu shprehet djali i diktatorit Enver Hoxha, Iliri, në lidhje vendimin e të atit për të lejuar kontrabandën e cigareve të huaja përmes Shqipërisë. Bar hamë dhe parimet nuk i shkelim. Kjo është një nga thëniet e njohura të diktatorit Enver Hoxha, por