Rezultate te kerkimit per termin: +Mendelejevit

Meta: total 13 / total_found 13 / time 0.000 / keyword[0] mendelejevit / docs[0] 13 / hits[0] 15 /
Pse gazoili jonë mjeron makinat dhe xhepat tanë?!
  • 2016-01-12

Pse gazoili jonë mjeron makinat dhe xhepat tanë?!

SAZAN GURI Prej kohësh debatonim me një koleg nafte lidhur me çmimin e karburantit në treg, se Shqipëria është i vetmi vend në krahasim me vendet fqinje, -jo i thosha unë, i vetmi vend në rajon, -jo prapë unë, atëherë në Europë o profesor, -jo more djalë, jo, e po në botë, -eee k

Hu
  • 2015-09-14

Hu

EDMOND TUPJALe të më lejojë lexuesi i vë mendshëm dhe i paanshëm i kësaj rubrike të përjavshme që ta siguroj se titulli i sotshëm s'ka të bëjë fare me ndonjë emër e mbiemër kinez të tipit Rri Sihu apo Hu Doti. Nga ana tjetër, nuk bëhet fjalë as për simbolin e ndonjë elementi

A është kuptuar Petro Zheji?
  • 2015-03-24

A është kuptuar Petro Zheji?

Nga Dr. Bujar Ramaj Populli ynë thotë se madhështia e lisit duket kur ai rrëzohet. Njeriut të madh, Petro Zheji do t'i duken përmasat tani që s'e kemi më. Nëse do të vendosej një epitaf në varrin e tij, do t'i shkonte thënia e Shën Pjetrit, që Petrua i madh e ka cituar vetë..."Ose d

No Pic available
  • 2013-04-13

A fshihet shtiza në thes? Prestigjiatori Rama fsheh Pallatin në torbë!

13-04-2013 / Nga Kostaq Xoxa Prilli ende s’ka mbërritur në mes të rrugëtimit të tij; por rrenat e datës 1 prill kanë thyer rekordin e viteve  në këtë mot të vigjiljes së zgjedhjeve parlamentare. E gënjeshtra  m&eu

No Pic available
  • 2012-07-14

Traja: Kërkesa e ‘Luarasit’ për Gjuhët e Huaja, ligjore

TIRANE - Pas hapjes së debatit publik për godinën e konviktit të Gjuhëve të Huaja, e cila është kërkuar të merret me qira nga universiteti "Luarasi", reagon rektori Kristaq Traja. Kur bëhet fjalë për prodhim dijesh, sipas tij, askujt n

No Pic available
  • 2012-01-09

Francë-Turqi, një krizë e evitueshme

Leximi i ndryshëm i historisë së marrëdhënieve mes dy shteteve fqinje gjithmonë ka shkaktuar dhe do të shkaktojë probleme dhe tensione në marrëdhëniet ndërkombëtare. Por, kur historinë e marrëdhënieve mes dy shteteve fqi

No Pic available
  • 2010-12-24

Edi Rama si Karla Del Ponte, Dik Marti e Pablo José Baraybari

24-12-2010 / Nga Kostaq Xoxa Njerëzit e shthurur, që s’e kanë për gjë të thyejnë ligjin,  herën e parë mirë na e bëjnë: Herën e dytë, ua kemi dhënë né mundësinë që të llastohen