Rezultate te kerkimit per termin: +Mendimit +Pedagogjik +Shqiptar

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.001 / keyword[0] mendimit / docs[0] 14105 / hits[0] 17365 / keyword[1] pedagogjik / docs[1] 1417 / hits[1] 1786 / keyword[2] shqiptar / docs[2] 282483 / hits[2] 719639 /
Arsimi dhe edukimi, në penën e Jani Sotës
  • 2016-06-10

Arsimi dhe edukimi, në penën e Jani Sotës

Prof. Dr Jani Sota rikthehet si autor me një studim mbi historinë e shkollave dhe ideve për edukimin në botë. Një vepër voluminoze, shkencore dhe gjithpërfhirëse Pas hulumtimeve dhe një panorame të saktë të arsimit në rrethin e Fierit, në vitet e para të pas Luftës II Botëror

Një shpresë e madhe për Shqipërinë tonë!
  • 2016-03-28

Një shpresë e madhe për Shqipërinë tonë!

Vendi i shqiponjave në sytë e të huajve. Nga lejlekët fushave gjatë rrugës, tipat e fshatarëve, fushat e mbjella, rrugët me gurë të thyer, xhandarët që ecnin paqësisht rrugës në Tiranë… : Po ju zbuloj një sekret të tmerrshëm. Uliksi është shqiptar. Po kështu Penelop

Nexhmije Hoxha shfaqet me një shkrim për Haki Stërmillin
  • 2015-12-28

Nexhmije Hoxha shfaqet me një shkrim për Haki Stërmillin

Nexhmije Hoxha shfaqet herë pas herë në shtypin shqiptar. Këtë radhë e veja e diktatorit Enver Hoxha ka botuar një shkrim për Haki Stërmillin. Shkrimi është publikuar në gazetën Dita. Ja çfarë shkruan ajo: Haki Strmilli, ky bir i shquar i Dibrs, ishte atdhetar i madh, demokrat, q l

No Pic available
  • 2015-12-02

Në emër të kujt bëjnë terror xhihadistët?

Nga Miron Çako* Kjo pyetje që po shqetëson shumë njerëz me mendje të hapur në të gjithë planetin do patjetër një përgjigje emergjente sot. Por këtë përgjigje përpiqen ta japin me nxitim vetë xhihadistët e të gjithë grupeve, si Al Nusra, ISIS, Boko Haram, etj., kudo që ata ndodhe

No Pic available
  • 2015-11-06

Kujtojmë Kongresin e Manastirit, një ngjarje e ndritur e kulturës sonë kombëtare

Prof. dr. Tomor Osmani Shkrimi kjo shpikje e madhe dhe madhështore e njerëzimit që i dha një shtysë zhvillimit të shoqërisë njerëzore, për të ardhur në format që kemi sot ka , ka kaluar një udhë të gjatë disashekullore. Edhe shqipja, ndonëse një gjuhë e lashtë, por me një alfab

Shehët që nuk pyesin për faktet
  • 2015-10-10

Shehët që nuk pyesin për faktet

Kur lexon opinionet e Redi Shehut (opinione u thënshin), ndjen keqardhje dhe s'ka si mos të shkojë mendja në një kohë tjetër, 103 vjet më parë, në ditët e fundit të pushtimit osman, kur forcat ruse po merrnin Plovdivin dhe në anët tona po i afroheshin Durrësit, ndërsa në Shija

Petraq Zoto, ende dëgjojmë rrëfimin tënd!
  • 2015-09-14

Petraq Zoto, ende dëgjojmë rrëfimin tënd!

Petraq Zoto, ende dëgjojmë rrëfimin tënd! Raimonda Moisiu Aty ku ka jetë, ka edhe vdekje. Edhe pse një sentencë e njohur kjo, ne përsëri gjejmë forcë e dashuri, të ngushëllojmë veten, duke menduar se jeta dhe drita e trashëgimisë që njeriu lë pas, vazhdojnë përjetësisht, pas vde