Rezultate te kerkimit per termin: +Mercator

Meta: total 41 / total_found 41 / time 0.000 / keyword[0] mercator / docs[0] 41 / hits[0] 160 /
1 Korriku, dita kundër racizmit ndaj myslimanëve
  • 2018-07-01

1 Korriku, dita kundër racizmit ndaj myslimanëve

Kanë kaluar 9 vjet që farmacistja Marva El-Sherbini nga Drezdeni u vra me 18 thika nga ekstremisti i djathtë, Alexander Wien. Vendngjarja një sallë gjykate në Gjykatën e Landit të Saksonisë. El-Sherbini ishte shtatzënë, edhe fëmija ndërroi jetë. Nina Mühe, përgjegjëse e projektit, C

No Pic available
  • 2018-02-12

Ofensiva mediatike kineze në Evropë

Një studim aktual paralajmëron për rrezikun e ndikimit në rritje të Kinës në mediat evropiane dhe mendimin publik. Edhe gazetat kryesore gjermane futen këtu. Është ky shqetësim i drejtë apo jo? Kina është e gjithëpranishme në media. Vetëm vitin e kaluar revista britanike Economist i

OFENSIVA MEDIATIKE KINEZE NË EVROPË
  • 2018-02-11

OFENSIVA MEDIATIKE KINEZE NË EVROPË

Një studim aktual paralajmëron për rrezikun e ndikimit në rritje të Kinës në mediat evropiane dhe mendimin publik. Edhe gazetat kryesore gjermane futen këtu. Është ky shqetësim i drejtë apo jo? Kina është e gjithëpranishme në media. Vetëm vitin e kaluar revista britanike “Econ

No Pic available
  • 2017-11-28

Falimentimi kroat që po trondit Ballkanin

Ivica Todoriç nuk do të jetojë më në kështjellën e tij të shekullit të 16-të, me pamje nga kryeqyteti i Kroacisë, nuk do fluturojë më me helikopterin e tij privat në vilën e tij luksoze bregdetare ose të marrë jahtin e tij për një udhëtim në Adriatik, shkruan Dusan Stojanovic p

No Pic available
  • 2017-08-15

Kina synon Fiat, BE merr masa për të frenuar blerjet kineze

Aksionet e kompanisë italo-amerikane të makinave, Fiat Chrysler Automobiles u rritën sot në bursa me 4%, duke i kaluar 10 euro për aksion, pas lajmeve se kompani kineze kanë interes ta blejnë atë. Sipas lajmit të publikuar në «Automotive News», «të paktën një ofertë është prezantu

Renditja rajonale, 10 kompanitë më të mëdha për çdo vend, Shqipëria më e pafuqishmja
  • 2016-10-29

Renditja rajonale, 10 kompanitë më të mëdha për çdo vend, Shqipëria më e pafuqishmja

Shqipëria rezulton që ka kompanitë më të vogla në rajon, të matura relativisht me madhësinë e ekonomisë. Ndryshe nga vendi ynë që mbetet i varur nga tregtimi i naftës e retail, vendet e rajonit po diversifikohen drejt industrisë automotive, që u siguron atyre të ardhura dhe ekspor

Këto 15 harta do tiu ndryshojnë perceptimin se si e shikoni botën (FOTO)
  • 2016-09-09

Këto 15 harta do tiu ndryshojnë perceptimin se si e shikoni botën (FOTO)

Hartat nuk janë gjithmonë të mërzitshme dhe monotone! Shikoni këtë listë të hartave që do të ndryshojnë mënyrën se si ju e perceptoni botën. 15. Harta Botërore Ortelius (1564). Harta e parë nga Abraham Ortelius, krijuesi i atlasit të parë modern 14. Sportet më popullore në mbar