Rezultate te kerkimit per termin: +Mesjet

Meta: total 1000 / total_found 2093 / time 0.001 / keyword[0] mesjet / docs[0] 2093 / hits[0] 2808 /
HISTORIA/ Origjina e errët e Ditës së Shën Valentinit: Festa që nisi me rrahje të grave
  • 2017-02-13

HISTORIA/ Origjina e errët e Ditës së Shën Valentinit: Festa që nisi me rrahje të grave

Dita e Shën Valentinit është një kohë për të festuar romancën, dashurinë e besnikërinë. Por origjina e këtij festivali me ëmbëlsira dhe perëndi dashurie është në fakt e errët, e përgjakshme dhe pakëz e ngatërruar Ndonëse askush nuk ka treguar me saktësi origjinën e saktë t

Gjetje të reja historike në Durrës. Prokuroria vijon hetimet (Foto)
  • 2017-02-10

Gjetje të reja historike në Durrës. Prokuroria vijon hetimet (Foto)

Vali Qyrfyçi Gjetjet e reja historike në Durrës i kanë bërë arkeologët të vlerësojnë se kjo pjesë e trashëgimisë kulturore historike nuk duhet varrosur. Gjatë punimeve për pastrimin e themeleve të godinës otomane të shekullit XIX, që u gjetën në një pjesë të sheshit para port

Durrës, zbulohen rrënojat e godinës së periudhës otomane
  • 2017-02-07

Durrës, zbulohen rrënojat e godinës së periudhës otomane

Themelet e një godine që dyshohet se i përket periudhës së pushtimit Otoman janë zbuluar nga arkeologët gjatë punimeve që po kryhen në sheshin para portit detar të Durrësit. Sipas arkeologëve që po monitorojnë punimet, themelet mund ti përkasin një godine të administratës së koh

No Pic available
  • 2017-02-03

BOOM: Familja Nexha 6 vite në errësirë, nuk sigurojnë bukën e gojës

Emisioni BOOM u rikthye sërish në familjen e Bafjar Nexhës në Karbunarë të Lushnjes, aty ku shtroi darkën e ndërrimit të viteve. Varfëria e kësaj familje nuk lë shumë vend për koment. Mjerimi është ulur këmbëkryq dhe bashkë me të dhe errësira, pasi siç thotë kryefamiljari, ene

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë
  • 2017-02-02

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë

Nga Vincenzino Ducas Angeli  Vaçaro* Në sajë të studimeve të dijetarëve të njohur francezë, gjermanë dhe veçanërisht grekë, shumë nga aspektet e errëta të historisë së Greqisë mesjetare, në fund të shekullit të XIX­të, patën denjësisht një shkëlqim të papritur. Baza

FETIH 1453, film historik turk, jo realist
  • 2017-01-29

FETIH 1453, film historik turk, jo realist

Nga Skifter Këlliçi Që në vitin shkollor 1949-50, kur isha nxënës i klasës së 6-të, nga mësimi i historisë së Mesjetës mbaj mend këto data: pushtimin e Kostandinopolit nga pushtuesit otomanë dhe rënien e perandorisë bizantine, më 1453, vdekjen e Gjergj Kastriotit , Skëndërbeu

Çfarë ka ndodhur më 27 janar?
  • 2017-01-27

Çfarë ka ndodhur më 27 janar?

98 – Trajani bëhet Perandor romak, pas vdekjes së Nervas. Lindi në vitin 53 në Italika (Spanjë) dhe shërbeu si perandor për gati 20 vjet. Marcus Ulpius Traianus, u shqua për vepra në të mirë të publikut. Ai ishte i suksesshëm edhe në luftë; Trajan fitoi tre konflikte të mëdha