Rezultate te kerkimit per termin: +Mesjet

Meta: total 1000 / total_found 1898 / time 0.001 / keyword[0] mesjet / docs[0] 1898 / hits[0] 2542 /
No Pic available
  • 2016-04-09

Zana e Kandavëve dhe Dita e Verës, një libër me vlerë

– Refleksione rreth librit Zana dhe Dita e Verës në Çermenikë e vise të tjera Shqiptare – Nga Sefedin Rroshi Libri Zana dhe Dita e Verës në Çermenikë e vise të tjera Shqiptare (Tiranë, 2015), i autorëve Avni Alcani dhe Ferit Fixha, mallëngjen çdo banor të trevës etnike Ç

KAUZA ISHTE E DREJTË
  • 2016-04-09

KAUZA ISHTE E DREJTË

JAKUP KRASNIQI Po aq sa ishte e drejtë, kauza e popullit shqiptar në vitin 1913, kur Konferenca e Ambasadorëve në Londër la jashtë kufirit të Shqipërisë më shumë se gjysmën e trojeve shqiptare, po, sa atëherë edhe sot, kauza e gjithë shqiptarëve, pos atyre që i kanë zaptuar institu

Teknologjia, kënaqësia që kontrollon qenien tonë
  • 2016-04-07

Teknologjia, kënaqësia që kontrollon qenien tonë

Nga Valter Nasufi Në qoftë se do të ndodhë që për pak kohë të mos e kemi me vete telefonin smart, do të kuptojmë se sa të lidhur jemi me teknologjinë dhe sa të vështirë e kemi të rrimë pa të. Kemi hyrë aq shumë te njëri-tjetri, sa nuk arrijmë në shumë raste të kuptojmë kuf

Vetëvendosje!: Ja edhe një vendim skandaloz e tërësisht politik lidhur me Boiken Abazin
  • 2016-04-06

Vetëvendosje!: Ja edhe një vendim skandaloz e tërësisht politik lidhur me Boiken Abazin

Komisioni për Ankesa për të Huajt e ka refuzuar ankesën që ka bërë Boiken Abazi, në lidhje me dëbimin e tij të kundërligjshëm, ka njoftuar sot Lëvizja Vetëvendosje! me një komunikatë për media ku ka komentuar edhe vendimin e këtij komisioni qeveritar, i cili duket të jetë përpl

Prezantimi i projektit për sheshin
  • 2016-04-05

Prezantimi i projektit për sheshin "Skënderbej"

Fjala Kryeministrit Edi Rama gjatë prezantimit të projektit të Bashkisë së Tiranës për sheshin "Skënderbej": Përshëndetje të gjithëve! Ky ndoshta është i pari aktivitet i Bashkisë së Tiranës ku unë jam i pranishëm, jo sepse nuk kam dëshiruar të jemi i pranishëm dhe herë të t

Skulptori Mulliqi: E shkuara përsëritet, fobitë po rrezikojnë paqen
  • 2016-04-02

Skulptori Mulliqi: E shkuara përsëritet, fobitë po rrezikojnë paqen

Atëherë kur askush nuk e pret, Godoja mund të vijë. Ashtu si edhe Dodo-ja, zogu i çuditshëm i Madagaskarit, i zhdukur shekuj më parë. Ashtu siç kthehen krizat, uria, luftërat, eksodet... Genc Mulliqi në ekspozitën e tij "Në pritje të Dodo-së", në galerinë FAB "Duke pritur Dodo-në"

No Pic available
  • 2016-04-02

Çfarë ka ndodhur më 2 prill: Nga rrethimi i Kostandinopojës te takimi i Enverit me Stalinit

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 2 prill Astrit Lulushi 1453 – Sulltani osman Mehmed II fillon rrethimin e Kostandinopojës dhe e pushton atë në 29 maj. Marrja e Kostandinopojës (dhe dy territoreve të tjera bizantine të shkëputura shpejt pas kësaj) shënoi fundin e Perandorisë Romake, s