Rezultate te kerkimit per termin: +Mesme +Artistike +Jordan

Meta: total 66 / total_found 66 / time 0.001 / keyword[0] mesme / docs[0] 31652 / hits[0] 47944 / keyword[1] artistike / docs[1] 13150 / hits[1] 21925 / keyword[2] jordan / docs[2] 2092 / hits[2] 2705 /
No Pic available
  • 2019-01-19

Shuhet kompozitori Kozma Lara

Muzika shqiptare humbi një nga krijuesit më të mirë të saj. Kompozitori Kozma Lara u shua në moshën 88 vjeçare, duke lënë pas një kontribut të çmuar në historinë e muzikës shqiptare. Muzika në përgjithësi që unë e barazoj me tinguj merr jetë sikur të jenë një ose dy tinguj.

No Pic available
  • 2019-01-12

Zyliha Miloti, vitet e bukura të një aktoreje

Zyliha Miloti ” Mjeshtre e Madhe” ka ditëlindjen. Aktorja e njohur  lindi më 11 janar 1946, në Shkodër. Mbaron shkollën e mesme “Jordan Misja” në vitin 1965 . Në vitin 1967 e në vijim paraqitet si një nga aktoret më të suksesshme të Estradës Profesioniste të qy

Shuhet shkrimtari shkodran Isa Alibali
  • 2018-09-19

Shuhet shkrimtari shkodran Isa Alibali

Isa Alibali një figurë e njohur e kulturës është shuar në moshën 78-vjeçare. Ai është I njohur për kontributin si shkrimtar e dramaturg. Lindi në Shkodër më 26 janar 1940. I diplomuar në degën Gjuhë-Letërsi, në vitin 1960, ka punuar 3 vjet në Mirditë dhe ka qenë drejtori i par

Ndërron jetë aktori i mirënjohur durrsak
  • 2018-02-22

Ndërron jetë aktori i mirënjohur durrsak

Ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare, aktori i teatrit të Durrësit, Milto Profi. Homazhet në nderim të artistit, që realizoi dhjetëra role në skenën e teatrit Aleksandër Moisiu do të zhvillohen të enjten në ora 10.00 paradite në hollin e këtij teatri. Milto Profi është një nga

Gruaja me shapkat e kaltërta
  • 2018-01-03

Gruaja me shapkat e kaltërta

Gruaja e veshur me të bardha dhe shapkat e kaltërta që përkëdhel fëmijën në tryezën e ngrohtë të familjes është një vepër e Hilmi Banit. E realizuar më 1981-shin kjo është vetëm një nga disa tablo të artistit që ruhet në Galerinë Kombëtare të Arteve. Më tej telajot sjellin

Afërdita, piktorja e portreteve të ngrohta
  • 2017-12-03

Afërdita, piktorja e portreteve të ngrohta

Afërdita Meçe Shijaku ishte një nga nxënëset që kreu Liceun Artistik Jordan Misja gjatë viteve 1958-1962, në degën e qeramikës. Konstruktimi i formës së portretit, zbulimi i psikologjisë me mjete realiste si dhe parimi i ndërtimit të figures apo grupit figural, me realizimin rigoroz t

Dy nudot e mbetura në zyrën e dekanit rus
  • 2017-11-30

Dy nudot e mbetura në zyrën e dekanit rus

I veshur me këmishë të kuqe, e kokën e mbështetur në duar, Danish Jukniu pozon për mikun e tij Jakup Keraj. Vepra e cila sot ruhet në arkivin e Galerisë Kombëtare të Arteve është ndoshta një nga më të bukurat e Kerajt. Portreti i mjelëses me përparësen e bardhë është një tjet