Rezultate te kerkimit per termin: +Metropolitan +Tirana

Meta: total 74 / total_found 74 / time 0.001 / keyword[0] metropolitan / docs[0] 559 / hits[0] 728 / keyword[1] tirana / docs[1] 45732 / hits[1] 79566 /
Tirana festoi sot 99-vjetorin e shpalljes Kryeqytet i vendit
  • 2019-02-11

Tirana festoi sot 99-vjetorin e shpalljes Kryeqytet i vendit

Tirana festoi sot 99 vjetorin e shpalljes Kryeqytet i Shqipërisë. Bashkia e Tiranës organizoi një sërë aktivitetesh jo vetëm në përkujtim të çasteve më të rëndësishme të historisë së Tiranës Kryeqytet, por edhe promovojnë vlerat e saj si kryeqendër e të gjithë shqiptarëve. N

No Pic available
  • 2019-02-02

Tirana mirëpret Vitin e Ri kinez, Veliaj: Kinezët do bëjnë stacionin e autobusëve

Tirana mirëpret për herë të parë Vitin e Ri kinez. Sheshi Skënderbej u pushtua mbrëmë nga dritat, personazhet karakteristike të kulturës e dhjetëra qytetarë kinezë që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri, të cilët kishin dalë për të pritur Vitin e Ri, sipas traditës së tyre të

The Guardian, për Tiranën: Kryeqyteti kozmopolitan i Ballkanit
  • 2018-10-29

The Guardian, për Tiranën: Kryeqyteti kozmopolitan i Ballkanit

Tirana ka zënë sërish vend në faqet e mediave botërore, të cilat po i japin një vëmendje të madhe transformimit që ka pësuar kryeqyteti nën drejtimin e kryebashkiakut Veliaj. Për të dytën herë në harkun e një kohe të shkurtër, prestigjiozja britanike The Guardian i ka kushtuar nj

No Pic available
  • 2017-05-01

Tirana mes ndërtimeve dhe Pyllit Orbital

Banorët e Tiranës thithin ajër disa herë më të ndotur se sa kufiri i lejuar i BE-së. Sipas raportit më të fundit të monitorimit të cilësisë së ajrit, rezulton se vlerat e PM10, që është një ndër ndotësit më të rrezikshëm pasi janë grimca shumë të imëta, janë në nivele sh

PORTRET / Historia e Erdogan, nga një djalë i varfër që shiste limona te ndryshimi i Turqisë
  • 2016-07-17

PORTRET / Historia e Erdogan, nga një djalë i varfër që shiste limona te ndryshimi i Turqisë

Grushti i shtetit me të cilin ushtarakët tentuan të rrëzonin presidentin Rexhep Taip Erdogan e kanë çuar Turqinë vite pas. Po kush është ky njeri, cilat janë bindjet karriera dhe betejat e tij kryesore? Karriera politike Rexhep Taip Erdogan ka lindur më 26 shkurt të vitit 1954. Ai ësht

Plani urbanistik, Tirana me 2 unaza të reja dhe 7 qendra
  • 2016-06-22

Plani urbanistik, Tirana me 2 unaza të reja dhe 7 qendra

Veliaj: Qendra të tjera, Kombinati, Kinostudio, Lapraka, Bulevardi i Ri, Shkoza, Farka, Qyteti Studenti, Sauku, Lundra Në njëvjetorin e fitores së zgjedhjeve më 21 qershor 2015, Bashkia e Tiranës ka paraqitur draftin e vizionit dhe të strategjisë së Planit të Përgjithshëm Vendor TR030,

Plani i ri i Tiranës, Boeri: Të rrëzojmë banesat e vjetra për ti rindërtuar
  • 2016-04-12

Plani i ri i Tiranës, Boeri: Të rrëzojmë banesat e vjetra për ti rindërtuar

Në disa pjesë të Tiranës ka ndërtesa aq shumë të degraduara e që konsumojnë energji, saqë është më e kushtueshme ti riparosh e ti rikthesh siç ishin, sesa ti rrëzosh e ti rindërtosh me një arkitekturë të re dhe me cilësi. Kjo është përgjigjja e dhënë prej arkitektit dhe urba