Rezultate te kerkimit per termin: +Metropolitan

Meta: total 559 / total_found 559 / time 0.000 / keyword[0] metropolitan / docs[0] 559 / hits[0] 728 /
No Pic available
  • 2019-03-13

Brazil, 9 të vdekur nga një sulm me armë në një shkollë (FOTO)

Nëntë të vdekur është bilanci tragjik i disa të shtënave me armë zjarri të regjitruara në një shkollë në Suzano të Brazilit. Sulmi me armë ka ndodhur në rajonin metropolitan të São Paulos. Pesë studentë dhe një punonjës u vranë nga dy adoleshentë me kapuç në kokë, të cil

Tirana festoi sot 99-vjetorin e shpalljes Kryeqytet i vendit
  • 2019-02-11

Tirana festoi sot 99-vjetorin e shpalljes Kryeqytet i vendit

Tirana festoi sot 99 vjetorin e shpalljes Kryeqytet i Shqipërisë. Bashkia e Tiranës organizoi një sërë aktivitetesh jo vetëm në përkujtim të çasteve më të rëndësishme të historisë së Tiranës Kryeqytet, por edhe promovojnë vlerat e saj si kryeqendër e të gjithë shqiptarëve. N

No Pic available
  • 2019-02-02

Tirana mirëpret Vitin e Ri kinez, Veliaj: Kinezët do bëjnë stacionin e autobusëve

Tirana mirëpret për herë të parë Vitin e Ri kinez. Sheshi Skënderbej u pushtua mbrëmë nga dritat, personazhet karakteristike të kulturës e dhjetëra qytetarë kinezë që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri, të cilët kishin dalë për të pritur Vitin e Ri, sipas traditës së tyre të

No Pic available
  • 2019-01-05

Kisha Ortodokse e Ukrainës shkëputet nga Rusia

Patriarku Ekumenik, Bartolomeu i Kostandinopojës ka nënshkruar sot një dekret që i jep pavarësi Kishës Ortodokse në Ukrainë, duke i dhënë fund kështu mbi 330 vjet kontroll fetar të Rusisë në Ukrainë. Në ceremoninë e mbajtur ishte i pranishëm edhe presidenti ukrainas, Petro Poroshe

Ermonela Jaho dhe kufijtë e magjisë
  • 2018-12-17

Ermonela Jaho dhe kufijtë e magjisë

«Të vdesësh të vdesësh në skenë! A është e mundur? – e pyeta Ermonelën dy ditë më parë në Paris duke folur për «Madame Batterfly» dhe «Traviatta». – Po, është, ose ndodh sikur të vdesësh në skenë, pasi në atë çast, kur trupi ka humbur të gjitha ndjesitë e du

The Guardian, për Tiranën: Kryeqyteti kozmopolitan i Ballkanit
  • 2018-10-29

The Guardian, për Tiranën: Kryeqyteti kozmopolitan i Ballkanit

Tirana ka zënë sërish vend në faqet e mediave botërore, të cilat po i japin një vëmendje të madhe transformimit që ka pësuar kryeqyteti nën drejtimin e kryebashkiakut Veliaj. Për të dytën herë në harkun e një kohe të shkurtër, prestigjiozja britanike The Guardian i ka kushtuar nj

No Pic available
  • 2018-10-19

Tenori Saimir Pirgu flet për rrugëtimin e tij operistik

Tenori shqiptar Saimir Pirgu ka bërë emër me interpretimet e tij në operat kryesore të botës. Ai thotë se për të është e rëndësishme të ruajë nivelin artistik, si dhe ta pasurojë repertorin e krijuar në vite. Saimir Pirgu ishte këto ditë në studiot e Zërit të Amerikës në Uash