Rezultate te kerkimit per termin: +Mevlut +Cavusoglu

Meta: total 135 / total_found 135 / time 0.000 / keyword[0] mevlut / docs[0] 364 / hits[0] 440 / keyword[1] cavusoglu / docs[1] 172 / hits[1] 286 /
Sistemet ruse anti-ajrore mund të arrijnë më herët në Turqi
  • 2019-04-10

Sistemet ruse anti-ajrore mund të arrijnë më herët në Turqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se sistemet ruse për mbrojtje ajrore mund të arrijnë në Turqi më shpejt se që është planifikuar, pavarësisht pse një blerje e tillë ka nxitur debate me anëtarin tjetër të NATO-s, Uashingtonin. Dorëzimi i sistemeve ajrore S-400 ishte pla

Turqia sfidon SHBA, do blejë nga Rusia sistemin anti-ajror rus
  • 2019-03-29

Turqia sfidon SHBA, do blejë nga Rusia sistemin anti-ajror rus

Turqia do të respektojë marrëveshjen për blerjen e sistemit rus të mbrojtjes ajrore, pavarësisht kundërshtimeve nga Uashingtoni, tha ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, pas bisedimeve me homologun e tij rus Sergei Lavrov. Kjo marrëveshje është çështje e kryer, tha Cavusoglu. Tash

Përçarje mes Turqisë dhe SHBA-së për kurdët
  • 2019-01-09

Përçarje mes Turqisë dhe SHBA-së për kurdët

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu deklaroi se Turqia nuk do të përmbahet nga veprimet ushtarake për të mbrojtur kufijtë e saj, nga ajo që ai e përshkruan si kërcënim prej luftëtarëve kurdë të Sirisë. Deklarata e ministrit u bë të mërkurën, një ditë pasi Turqia hodhi pos

Turqia: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit
  • 2018-12-16

Turqia: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit

Ministri i jashtëm turk thotë se presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan se Uashingtoni po konsideron ekstradimin e një kleriku musliman që Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një grushti ushtarak të dështuar në vitin 2016. Ministri

Ministri turk: Khashoggi u vra për 7 minuta, audio-regjistrimi i neveritshëm!
  • 2018-11-27

Ministri turk: Khashoggi u vra për 7 minuta, audio-regjistrimi i neveritshëm!

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka thënë se ka dëgjuar audio-incizimet e neveritshme, në të cilat supozohet se dëgjohet vrasja e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi nga agjentët e Arabisë Saudite në konsullatën e këtij shteti në Stamboll. Cavusoglu deklaroi për të përd

Mogherini kërkon lirimin e udhëheqësit kurd, reagon ministri turk: I kaloi kufijtë
  • 2018-11-23

Mogherini kërkon lirimin e udhëheqësit kurd, reagon ministri turk: I kaloi kufijtë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu deklaroi se shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i ka tejkaluar kompetencat e saj duke bërë thirrje për lirimin e udhëheqësit kurd, Selahattin Demirtas. “Ajo i tejkaloi kufijtë e saj pak”, tha C

Mogherini kërkon lirimin e udhëheqësit kurd, reagon Turqia
  • 2018-11-23

Mogherini kërkon lirimin e udhëheqësit kurd, reagon Turqia

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu deklaroi se shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i ka tejkaluar kompetencat e saj duke bërë thirrje për lirimin e udhëheqësit kurd, Selahattin Demirtas. “Ajo i tejkaloi kufijtë e saj pak”, tha C

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama