Rezultate te kerkimit per termin: +Migjeni

Total: 1359
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:17.090Z

Migjeni im

Nga Kliton Nesturi Sot Migjeni ka datëlindjen. Njëqind e pesë vjet më parë ai erdhi në jetë si çdo njeri tjetër, i thjeshtë e i zakonshëm, për të ikur në moshën njëzet e shtatë vjeçare si një fenomen letrar që la gjurmët e veta, të cilat nuk mund të zhbëhen kurrë prej letër

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:52.574Z

Migjeni, ringjallet dhe kryqëzohet, në teatrin “Migjeni”

Megjithëse me vonesë, por gjithsesi qyteti i lindjes së poetit dhe prozatorit poetik modern edhe në ditët e sotme, Millosh Gjergj Nikolla, ka bërë të mundur shfaqjen e një drame poetike mbi autorin e madh. Premiera është dhënë me një pjesëmarrje të madhe të publikut gjithmonë të i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:03.761Z

MIGJENI I PASHMANGSHËM

DORIAN KOÇI  Letërsia është e pakufishme në hapësirat qiellore të saj. Në të lindin e shuhen meteorë që ndriçojnë epokat, zhyten në errësirë, ringjallen sërish ose dhe harrohen në tisin e kohës. Ky realitet i vërtetë për letërsitë e mëdha mund të mos ketë luksin të zbato

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:36.481Z

A ishte thjesht Migjeni

Pas shume vitesh qetesi si mund te lexohet Migjeni pertej manipulimit ideologjik Dje studiues te Qendres se Studimeve Albanologjike dhe te Departamentit te Letersise Fakulteti i Historise dhe i Filologjise kane tentuar te cojne ne pergjigje disa enigma qe shoqerojne qofte identitetin letrar ashtu dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:46.355Z

Migjeni në Mynih

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së poetit të njohur shqiptar, Millosh Gjergj Nikolla, më i njohur nga lexuesit me pseudonimin Migjeni, organizatat dhe shoqatat shqiptare të Mynihut organizojnë një mbrëmje përkujtimore për këtë personalitet të shquar të viteve të 30’a, themelu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:56.598Z

Uragani Migjeni

Në kinemanë ABC është shfaqur premiera e filmit dokumentar kushtuar shkrimtarit Millosh Gjergj Nikolla, me titull "Migjeni, ky uragan". Dokumentari mbështetet mbi dëshmi autentike, në rrëfimet e personave që kanë pasur kontakte me shkrimtarin e madh por gjithashtu pasqyron jetën, veprën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:47.099Z

Migjeni dhe përbaltja gjithëkohore

Nga Behar Gjoka* Qysh kur feksi emri i Migjenit në letrat shqipe, fjala e ndritur e poetit, derdhur me magjinë estetike në përmbledhjen poetike, Vargjet e Lira, fjala e prozatorit që vjen bukurisht në Novelat e Veriut, veçmas fjala e poetit profet të lirisë, të andrrës së qenies, nisi t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama