Rezultate te kerkimit per termin: +Migracioni

Meta: total 336 / total_found 336 / time 0.000 / keyword[0] migracioni / docs[0] 336 / hits[0] 434 /
No Pic available
  • 2019-02-19

Lajmi trishtë, popullsia ra me 0.3 % më 2018. Njihuni me shifrat

Popullsia e vendit shënoi rënie për të tretin vit radhazi më 2018 kryesisht prej emigracionit të lartë dhe rënies së numrit të lindjeve. Sipas njoftimit të sotshme të INSTAT popullsia e Shqipërisë në 1 Janar 2019, rezulton 2.862.427 banorë duke pësuar një rënie me 0,3 %, krahasuar

A ndikon emigrimi dhe zhvendosja në shëndetin tonë?
  • 2019-01-29

A ndikon emigrimi dhe zhvendosja në shëndetin tonë?

OBSH mblodhi të dhënat për të krijuar një ide të përgjithshme mbi gjendjen e shëndetit të refugjatëve dhe migrantëve dhe sistemit të shëndetësisë në 53 vende të rajonit të Europës, ku jetojnë 920 milionë banorë. Përqindja e migrantëve të huaj është e ndryshme nga poshtë 2

No Pic available
  • 2018-12-29

ELEFANTI BRENDA BE-SË

Ku ka mbetur ajo fryma europiane e bashkëpunimit dhe pajtimit në kapërcyellin e viteve? Mjafton të shohësh situatën në disa vende të BE-së për të kuptuar, se Bashkimi Europian nuk i ka punët mirë. Vatra krize kudo Britania e Madhe kërkon të dalë nga Bashkimi Europian, madje ka shum

Raporti i UNESCO, mbi 20 % e personave të kualifikuar kërkojnë të ikin
  • 2018-11-22

Raporti i UNESCO, mbi 20 % e personave të kualifikuar kërkojnë të ikin

Migracioni dhe zhvendosja e popullatës bashkëveprojnë me arsimin në shumë mënyra. Këto lidhje kanë ndikim tek ata që lëvizin, ata që qëndrojnë dhe ata që strehojnë emigrantë, refugjatë apo popullata të tjera të zhvendosura. Në këtë kontekts, raporti i fundit i Unesco Global Ed

No Pic available
  • 2018-09-14

Nis Edicioni i 13-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut

Edicioni I 13-të I Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut hap siparin të hënën më 17 shtator, për të vijuar përgjatë 5 ditëve të fokusuara tek kinemaja e angazhuar. Në ambientet e Shkollës së Filmit Marubi, personazhe të ndryshëm nga bota e kinemasë do të

Gjermani, kancelarja Merkel në krizë pushteti
  • 2018-09-10

Gjermani, kancelarja Merkel në krizë pushteti

Kontradiktat në Unionin CDU-CSU dhe deklaratat kundër kancelares Angela Merkel nuk kanë të ndalur. Ato nuk kanë pushuar as gjatë pushimeve të verës, ndërsa tani pritet ashpërsimi. Politikanë nga partia CDU, e kancelares Merkel, dhe asaj CSU kanë rindezur debatin për migracionin. Ministr

TË SHOHËSH EUROPËN, PA TË VDESËSH!
  • 2018-09-04

TË SHOHËSH EUROPËN, PA TË VDESËSH!

Jagoda Marinic, autore e shkrimit Turizmi sht nj fest tregtimi gjat gjith vitit: festivale elektro, ngjarje sportive, udhtime me transoqeanik. Qyteteve u merret fryma nga masa e turistve. Un e shoh kt zhvillim prej vitesh n Kroaci. Ésht e thjesht t’ia rrissh vlern ktij vendi: Mjafton vetm nat