Rezultate te kerkimit per termin: +Mihal +Popi

Meta: total 63 / total_found 63 / time 0.000 / keyword[0] mihal / docs[0] 4000 / hits[0] 6909 / keyword[1] popi / docs[1] 213 / hits[1] 294 /
Shpërthimi me eksploziv në Tiranë, identifikohet i dyshuari
  • 2019-03-01

Shpërthimi me eksploziv në Tiranë, identifikohet i dyshuari

Policia e Tiranës thotë se ka zbardhur ngjarjen e ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku në banesën e Vasillaq Stavrit në rrugën Mihal Popi në Tiranë shpërtheu dera e jashtme nga një sasi lënde e dyshuar plasëse. Bëhet me dije se është identifikuar dhe shpallur në kërkim i dyshuari. Efekti

I vuri tritol pallatit të gjyqtarëve, arrestohet 58-vjeçari (EMRI)
  • 2019-03-01

I vuri tritol pallatit të gjyqtarëve, arrestohet 58-vjeçari (EMRI)

Policia ka vënë në pranga personin që vendosi eksploziv mbrëmjen e djeshme në një apartament në pallatin e gjyqtarëve te zona e Vasil Shantos, në Tiranë. Arben Bardhi, 58 vjeç, është kapur mesditën e sotme nga policia në Lezhë, ndërsa është sjellë në Drejtorinë e Policisë s

Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

Një histori e Teatrit Kombëtar
  • 2018-05-30

Një histori e Teatrit Kombëtar

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

No Pic available
  • 2018-05-01

Artistët kërkojnë që teatri të shpallet Monument Kulture

Drejtuar: znj. Mirela Kumbaro Ministre e Kulturës Për dijeni: znj. Arta Dollani Drejtore e IMK Lënda: Propozim për shpallje monument kulture të kompleksit që përfshin Teatrin Kombëtar dhe Teatrin Kombëtar Eksperimental Kujtim Spahivogli Baza ligjore: Neni 31 i Ligjit nr. 9048, datë 07.04.

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?
  • 2018-03-22

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

Si u ekranizua romani Dasma i Kadaresë?
  • 2017-11-17

Si u ekranizua romani Dasma i Kadaresë?

AQSH sjell në kujtesë filmin e realizuar nga Pirro Milkani Librat e Ismail Kadaresë kanë qenë gjithnjë frymëzim për regjisorët. Në vitin 1969, regjisori Pirro Milkani do ta shihte historinë e romanit Dasma si një fabul të përkryer filmi. Ai do ta ekranizonte atë me titullin Përse bie