Rezultate te kerkimit per termin: +Mijra

Meta: total 1000 / total_found 1209 / time 0.000 / keyword[0] mijra / docs[0] 1209 / hits[0] 1475 /
Udhëtimi i Musine Kokalarit drejt Romës
  • 2017-02-11

Udhëtimi i Musine Kokalarit drejt Romës

Eglantina Mandia 15 Janar 1938 Në shtëpinë e Kokalarëve në Tiranë ishin ngritur që pa gdhirë. Musinea nisej për në Romë. Ishin të gjithë të mallëngjyer. Dukej se e shtynin çastin e ndarjes, megjithëse valixhet ishin tashmë në fund të korridorit, edhe hapat e lehtë të Hanushesë

No Pic available
  • 2017-02-08

Fitorja e fundit e Dritëroit ndaj Kadaresë

Nga Andi Bushati Lamtumira e fundit që i’u dha Dritëro Agollit, bilanci i shpejtë që u bë në ditët e ikjes së tij, nuk rihapi në Shqipëri (me ndonjë përjashtim të rrallë) të gjitha dilemat dhe pasionet, që ngërthejnë ata njerëz që kanë jetuar në dy kohë aq kundërthënë

Produktet toksike që po helmojn fëmijët tanë
  • 2017-02-02

Produktet toksike që po helmojn fëmijët tanë

Ne jetojm n nj shoqri t orientuar drejt konsumit, q na shtyn t blejm produkte pr t cilat nuk kemi nevoj, shumica e t cilave jan t mbushura me kimikate t rrezikshme. Njerzimi sht vazhdimisht i ekspozuar ndaj toksinave, t cilat pr fat t keq jan t fshehura mir n t gjitha produktet ushqimore, mjeksore,

Gjyqi i rekrutëve
  • 2017-01-29

Gjyqi i rekrutëve

Nga Stavros Tzimas, gazetar i gazetës greke Kathimerini  Fotografia në repartin e mobilizimit ushtarak të Mesollongjit, ku duken shtatë ushtarë rekrutë me pëllëmbët e duarve në formën e shqiponjës dykrenare shqiptare, shkaktoi tërmet kombëtar në Greqi. U dha përshtypja sikur n

Përse nuk duhet toleruar shqiponja e ushtareve në emër të politikës së ditës?
  • 2017-01-27

Përse nuk duhet toleruar shqiponja e ushtareve në emër të politikës së ditës?

Nga Panajot Barka Akti i shtatë rekruteve në repartin ushtarak të Mesollongjit të ushtrisë greke, të cilët rezultuan se ishin shqiptarë e që me vullnetin e tyre të lirë kërkuan të bëhen shtetas grekë, provokuan perseri klimë konfrontuese në mjediset publike dhe politike të të

No Pic available
  • 2017-01-26

Lekë Gjoka: Sot ka shumë poetë mitomanë dhe plagjiaturistë

Intervistë me poetin, shkrimtarin dhe publicistin shqiptaro-amerikan, Lek Gjoka Poeti Lek Gjoka ka lindur në Kallmet të Lezhë, nga e ka origjinën edhe peshkopi shqiptar dhe një nga autorët më të lashtë të letërsisë shqipe, Frang Bardhi. Në vitin 2001-ë botoi vëllimin poetik “Lo

Berisha: Të gjithë nën përgjim nga kryeministri Rama
  • 2017-01-20

Berisha: Të gjithë nën përgjim nga kryeministri Rama

Edi Rama perdor Agjensine Kombetare te Shoqerise se Informacionit per pergjimin masiv te qytetareve! Kjo akuzë e rëndë i vjen kreut të qeverisë nga ish kryeministri Sali Berisha, i cili në faqen e tij në facebook ka postuar një mesazh të gjatë të dërguar nga një zyrtar, siç thotë ai.