Rezultate te kerkimit per termin: +Mijra

Meta: total 1000 / total_found 1062 / time 0.001 / keyword[0] mijra / docs[0] 1062 / hits[0] 1293 /
No Pic available
  • 2015-05-19

Maqedonia e vogël përballë vetove të mëdha

Në marrëveshje për shtjellimin si më poshtë, këto që bën Maqedonia, alias FYROM, le t'i quajmë dhe trimëri të saj, por pa pyetur, a janë trimërira. Atëherë, nga vjen trimëria e Maqedonisë së vockël? Së pari, ajo buron nga keqpërdorja e interesit euroatlantik për ekzistenc

Tirana si haaaale, është një fakt shkencor
  • 2015-05-16

Tirana si haaaale, është një fakt shkencor

Nga Artan Fuga   Ore dale se duke qenë shumë tolerantë dhe të kuptueshëm po marrim fajësira më shumë se duhet. Disa gjoja ma tolerojnë termin “haaaale” sepse e paskam thënë si metaforë letrare… Jo ore, jo. Termi “haaale” është një fjalëkyçe stud

Ligje të sotme dhe tabu historike të shkuara
  • 2015-05-04

Ligje të sotme dhe tabu historike të shkuara

Nga Eugjen Merlika Ka kaluar më se një e katërt shekulli nga rrëzimi I Murit të Berlinit që u bë emblema dhe simboli i dështimit të komunizmit si sistem ekonomik në nivel planetar e politik në atë evropian. Ndryshimet e mëtejme drejt sistemit të demokracive liberale patën zhvillime

Në funksion të plotë pas 40 vitesh rezervuari i Gruemirës
  • 2015-05-04

Në funksion të plotë pas 40 vitesh rezervuari i Gruemirës

Mijra banorë nga Malësia e Madhe deri në Komunën Rrethina arrijnë të furnizohen me ujë në 24 orë pas një investimi të qeverisë shqiptare. Në Gruemirë ujësjellësi është rindërtuar, dhe kapaciteti i tij është 8 fishuar nga një ndërtesë jashtë çdo standardi e ndotur dhe që e

Pacolli: Rrethi i Lakrishtës është vepra më e shëmtuar e Kosovës
  • 2015-04-21

Pacolli: Rrethi i Lakrishtës është vepra më e shëmtuar e Kosovës

Ish-presidenti i vendit, Behgjet Pacolli e ka kritikuar ashpër projektin e Komunës së Prishtinës, të nisun nga Isa Mustafa e të përfunduar nga Shpend Ahmeti. Ai përmes Facebookut, tha se Rrethi i Lakrishtës është vepra më e shëmtuar e

No Pic available
  • 2015-04-20

Ish-të përndjekurit duhet Të Mos Harrojnë!

Duke dëgjuar fjalët e bashkëvuajtësve të mi, më dalin para syve, si në një ekran, portretet e paharruara të dy të përndjekurve politikë, Xhemal Mustafarajt dhe Fadil Ndreut që, megjithë kërcënimin e forcave të sigurimit të zi të shtetit, që ende ishte në fuqi, më 27 nëntor

Rama u riktheu shqiptarëve eksodet, sëmundjen që e sjellin veç katastrofat, luftrat civile dhe mjerimi ekonomik
  • 2015-04-19

Rama u riktheu shqiptarëve eksodet, sëmundjen që e sjellin veç katastrofat, luftrat civile dhe mjerimi ekonomik

Edvin Kristaq Rama ja doli që, në vetëm 18 muaj qeverisje, të rilindë pas 24 vjetësh eksodat, të cilat për çdo komb përbëjnë fatkeqësi të mëdha kombëtare. Eksodat i shkaktojnë pushtimet dhe luftrat civile, katastrofat e mëdha natyrore, terrori shtetëror masiv dhe mjerimi e