Rezultate te kerkimit per termin: +Miler

Meta: total 140 / total_found 140 / time 0.000 / keyword[0] miler / docs[0] 140 / hits[0] 181 /
Dy vjet pa Bujar Lakon, poezia e mikut për aktorin
  • 2018-12-26

Dy vjet pa Bujar Lakon, poezia e mikut për aktorin

Dy vjet pa ty. Nder i madh të përulem para teje miku im. Kështu shkruan aktori Laert Vasili, poshtë fotos ku të dy janë duke interpretuar në veprën Kush e solli Doruntinën. Lako u shua dy vjet më parë duke lënë pas një boshllëk në teatrin dhe kinemanë shqiptare. Lako e nisi karrier

No Pic available
  • 2018-10-17

Kur Yllka Mujo mbante bishtaleca

Më kujtohet që rrugëve të Tiranës ndodhte të shikoje një vajzë të bukur, shumë të bukur, që talenti e bënte të shkëlqente megjithë modestinë e saj e që të mbushte me emocion në rolin e Luiza Milerit. Më kujtohet Yllka Mujo si dhe ajo ndrojtje e kënaqësi kur e takova për herë

Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

Një histori e Teatrit Kombëtar
  • 2018-05-30

Një histori e Teatrit Kombëtar

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

Bubulina, lufta dhe dashuritë e saj
  • 2018-05-28

Bubulina, lufta dhe dashuritë e saj

Luan Rama Kur zbarkon në Specaj, në këtë ishull të bukur, të përmbytur nga e bardha e shtëpive, nga bluja detit dhe e qiellit, nga një diell që varion nga drita e bardhë dhe e argjendtë në mëngjes dhe në një të kuqe rrezëlluese në perëndim, nuk mund të largohesh pa pikëtakuar B

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?
  • 2018-03-22

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

No Pic available
  • 2017-08-23

Kryeministrat e Ballkanit më 26 gusht në Durrës, i pranishëm dhe Hahn

Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor do të zhvillojnë një takim joformal në Durrës. Diskutimet do të zhvillohen në datën 26 gusht dhe temë pritet të jetë bashkëpunimi i vendet për integrimin në Bashkimin Evropian por dhe për rritjen ekonomike. Pjesëmarrës në këtë takim do të je