Rezultate te kerkimit per termin: +Milo +Gjukanovi

Meta: total 327 / total_found 327 / time 0.000 / keyword[0] milo / docs[0] 4368 / hits[0] 9542 / keyword[1] gjukanovi / docs[1] 482 / hits[1] 1181 /
Pranvera ballkanike/ Der Spiegel: Protestat në Shqipëri e rajon kundër autoritarizmit
  • 2019-03-03

Pranvera ballkanike/ Der Spiegel: Protestat në Shqipëri e rajon kundër autoritarizmit

Ballkani Perëndimor është përfshirë këtë fillim pranvere në një lum protestash opozitare. Këto protesta kundër qeverive në pushtet  nuk po ndalen në Shqipëri, Serbi dhe Mal të Zi, ndaj gazeta e njohur gjermane Der Spiegel në një analizë të saj shkruan se në sheshe kanë dalë q

Meta viziton Malin e Zi, Podgorica valëvit flamujt shqiptarë (Foto)
  • 2019-01-20

Meta viziton Malin e Zi, Podgorica valëvit flamujt shqiptarë (Foto)

Me ftesë të homologut malazez Milo Gjukanoviç, Presidenti i Republikës Ilir Meta nis nesër një vizitë dy ditore zyrtare në Mal të Zi. Ashtu siç duket edhe nga fotot, por edhe nga raportimet e shtypit lokal, rrugët e kryeqytetit Podgorica janë mbushur si asnjëherë më parë me ngjyrat k

FT: Shqipëria dhe Maqedonia, pengesa për tu bashkuar me BE
  • 2018-04-19

FT: Shqipëria dhe Maqedonia, pengesa për tu bashkuar me BE

Goditja për ndikimin strategjik në Ballkanin Perëndimor u intensifikua të martën kur Komisioni Europian rekomandoi fillimin e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë për tu bashkuar me BE, nis kështu artikulli në të përditshmen britanike Financial Times. Bisedimet e propozuara të prani

PRESIDENTI I PËRJETSHËM I MALIT TË ZI!
  • 2018-04-14

PRESIDENTI I PËRJETSHËM I MALIT TË ZI!

Në raportin e fundit të OJQ-së Freedom House, e cila synon të nxisë demokracinë në mbarë botën, Mali i Zi klasifikohet si “pjesërisht i lirë”. Aty lulëzon korrupsioni dhe gazetarët kritikë janë nën presion – ky vlerësim i keq përsëritet prej vitesh. Kjo mund të

Këto foto lidhin Rusinë me planin e grushtit të shtetit në Mal të Zi
  • 2017-08-30

Këto foto lidhin Rusinë me planin e grushtit të shtetit në Mal të Zi

Këto janë fotografitë e fshehta të agjentëve rusë që tentuar të kryejnë një grusht shteti në Mal të Zi në tetor të vitit të shkuar. Britanikja Telegraph shkruan se fotot ofrojnë prova kyçe të zyrtarëve rusë të inteligjencës që komplotuan grusht-shtetin e dështuar që synonte

No Pic available
  • 2017-07-31

Influenca Ruse, zyrtari i lartë amerikan: Ballkani duhet të jetë shumë i kujdesshëm

Ndërsa nënpresidenti amerikan Mike Pence është në prag të vizitës në Mal të Zi ku do të mbajë bisedime me udhëheqësit e Ballkanit, Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, Hoyt Brian Yee thotë se angazhimi i Shteteve të Bashkuara në Ballkan vazhdon të jetë i fortë. Ky mesazh ësht

No Pic available
  • 2017-04-04

FH: Shqipëria në vendnumërim, Kosova përparim të lehtë në demokraci

Organizata për të drejtat e njeriut me seli në Shtetet e Bashkuara, Fredoom House, vlerëson se Kosova ka shënuar përparim të lehtë, ndërsa Shqipëria nuk ka shënuar ndonjë ndryshim në shkallën e demokracisë që nga viti i kaluar. Këto vlerësime janë pjesë e projektit “Vendet