Rezultate te kerkimit per termin: +Ministres +Kumbaro

Meta: total 333 / total_found 333 / time 0.000 / keyword[0] ministres / docs[0] 5393 / hits[0] 7079 / keyword[1] kumbaro / docs[1] 2784 / hits[1] 6738 /
Ministrja Kumbaro, në një rrëfim për jetën, familjen dhe politikën
  • 2017-05-19

Ministrja Kumbaro, në një rrëfim për jetën, familjen dhe politikën

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro Furxhi, ishte e ftuar në emisionin Pasdite në Top Channel, në një bisedë me drejtuesen Jonida Shehu, si ministre e Kulturës, për herë të parë në një rrëfim për familjen, bashkëshortin, fëmijët dhe çmimin e të qenit në politikë. Çfarë ka nd

No Pic available
  • 2017-05-04

Starton Bienalja e Mesdheut, takimi i parë tek Parku Rinia

Nga data 4-9 maj do të mbahet në Shqipëri Bienalja e 18 mesdhetare me 230 të rinj pjesëmarrës nga vendet e Europës dhe Mesdheut. Aktiviteti i parë u mbajt te “Parku Rinia” në kryeqytet, ku të pranishëm ishin organizatorë, përfaqësues të qeverisë, artit dhe kulturës. Ka

Dhurohet arkivi personal i Lasgush Poradecit
  • 2017-05-02

Dhurohet arkivi personal i Lasgush Poradecit

19.308 fletë dorëshkrime, 8.562 fletë shtypshkrime dhe 3.662 fletë gazetash nga arkivi personal i poetit Lasgush Poradeci i janë dhuruar Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave. Ceremonia e dorëzimit të kësaj pjese të vyer nga trashëgimia e lënë pas nga poeti, u realizua dje në ambi

Aleksandër Lalo, Kumbaros: Harxhoni paratë me mbledhje kot
  • 2017-04-27

Aleksandër Lalo, Kumbaros: Harxhoni paratë me mbledhje kot

Kompozitori Aleksandër Lalo, I njohur për vështrimin e tij kritik ndaj situatës së kulturës në vend, ka reaguar ashpër në një takim mbi të Drejtat e Autorit dhe Pronësisë, ku të pranishëm ishin dhe Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro dhe ajo e Ekonomisë Milva Ikonomi. Lalo e ka nisu

Madona dhe Fëmija, sërish e bukur
  • 2017-04-25

Madona dhe Fëmija, sërish e bukur

Nga të dhënat e deritanishme (jo të dokumentuara) rezulton se vepra i është dhuruar Katedrales. Informacioni i vetëm deri tani është se piktura ka qenë e vendosur në altarin e Katedrales së “Shën Shtjefnit” në Shkodër. Madona dhe Fëmija është një imazh tradicional i she

No Pic available
  • 2017-03-18

Qytetarët kundër projektit të by-passit: Rrezikon kalanë e Argjirosë

Projekti i by-passit në lagjen muzeale të qytetit të Gjirokastrës ka shkaktuar problemet e para ende pa filluar nga implementimi, pasi ka shkaktuar debate e zemërim te qytetarët dhe specialistët e Monumenteve. Banorët e lagjes Pazari i vjetër kanë pohuar përpara Ministres së Kulturës, M

Shoqata e të Verbërve, letër të hapur ministres Kumbaro
  • 2017-03-14

Shoqata e të Verbërve, letër të hapur ministres Kumbaro

Në një letër dërguar Ministres së Kulturës Mirela Kumbaro, Shoqata Kombëtare e të Verbërve, denoncon heshtjen dhe indiferencën e kreut të këtij institucioni për një sërë çështjesh dhe problemesh të pazgjidhura akoma. Kreu i kësaj shoqate, Sinan Tafaj, thekson se Ministria e Kultu