Rezultate te kerkimit per termin: +Minkus

Meta: total 8 / total_found 8 / time 0.000 / keyword[0] minkus / docs[0] 8 / hits[0] 8 /
No Pic available
  • 2014-04-23

Kukullat në Metropol, përralla e përshtatur në balet për të vegjlit

“Kukullat” titullohet shfaqja më e re për publikun e vogël, në teatrin e Metropolit. Përralla e përshtatur në balet, një shfaqje gazmore, ku interpretuan fëmijët e vegjël të grupit “Spektër”, është realizuar nën kujdesin e artistit të njohur, Llaqi Nako. Për

Kukullat, historia e Anës, për publikun e vogël
  • 2014-04-18

Kukullat, historia e Anës, për publikun e vogël

Kukullat titullohet shfaqja më e re për publikun e vogël, në qendrën kulturore Tirana (Teatri i Metropolit), premiera e së cilës do të jetë këtë fundjavë, të shtunën datë 19.04.2014. Kjo përrallë e përshtatur në balet, është një shfaqje gazmore, ku interpretojnë fëmijët e ve

No Pic available
  • 2011-09-13

Shqiptarët të magjepsur nga balerinët rus

SHKRUAN: Aida TUCI 13-09-2011 11:32-Teatri i Operas dhe Baletit nuk kishte parë ndonjëherë dyndje më të madhe se të dielën mbrëma. Salla e madhe ishte mbushur tej kapacitetit me spektatorë që në orën 18.30, ndërkohë që shfaqja fillonte në orën 19.00 Teatri i Operas dhe Baleti

No Pic available
  • 2011-09-12

Balerini rus Matvijenko, nga skenat botërore në TKOB

TIRANË- Denis Matvijenko është një prej balerinëve që solli mbrëmjen e djeshme në kryeqytet shpirtin rus. Solisti shfaqi mjeshtërinë e koreografisë ruse në dy pjesë të programit të Koncertit Gala. Së bashku me partneren

No Pic available
  • 2011-09-11

Nën tingujt e muzikës ruse, balet klasik dhe modern

TIRANË- Balerinët rusë sollën mbremjen e sotme në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit atmosferën e kulturës ruse në balet dhe nota muzikore. 16 balerinë, të cilët spektatori rus jo shpesh herë ka mundësi t&rs

Rifat Teqja.,  Udhërrëfyesi i formimit të  shkollës shqiptare të dirigjimit
  • 2009-01-31

Rifat Teqja., Udhërrëfyesi i formimit të shkollës shqiptare të dirigjimit

>Dirigjenti  i njohur vlerësohet për kontributi e tij në artin shqiptar. Promovohet libri Bacheta shqiptare e dirigjimitDirigjenti Rifat Teqja është pa dyshim një prej emrave, të cilët kanë dhënë një kontribut të çmuar në artin shqiptar. Për të vlerësuar kontributin e tij, dje mes

No Pic available
  • 2008-12-07

"La Bayadera" për herë të parë në skenën shqiptare

09/06/2005  Duke përsëritur iniciativën për vënien në skenë të "Liqenit të mjelmave", por këtë herë në një operacion të përbashkët ballkanik, TKOB do të ngjisë në skenë baletin "La Bayadera", balet me tre akte, me muzikë të Minkus dhe koreografi të Petipa-Makarova,