Rezultate te kerkimit per termin: +Minskut

Meta: total 342 / total_found 342 / time 0.000 / keyword[0] minskut / docs[0] 342 / hits[0] 420 /
Kërcënimet ndaj Trump dhe Rusisë, lirohet nga burgu eskorta e famshme
  • 2019-01-25

Kërcënimet ndaj Trump dhe Rusisë, lirohet nga burgu eskorta e famshme

Eskorta e famshme bjelloruse, e cila pretendonte se kishte prova të marrëveshjes ruse me fushatën zgjedhore të Donald Trump, u lirua nga burgu rus të martën pas arrestimit të saj javën e kaluar, thanë avokatët. Anastasia Vashukevich, e njohur gjithashtu si Nastya Rybka, u arrestua së bash

No Pic available
  • 2018-09-15

Merkel: Ska tërheqje të sanksioneve ndaj Rusisë, pa armëpushim në Ukrainë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj Moskës do të vazhdojnë deri në arritjen e një armëpushimi në Ukrainë, nën marrëveshjen e Minskut. “Para implementimit të marrëveshjes së Misnkut, ose është zhvilluar progres, ne nuk do të konsiderojm

No Pic available
  • 2018-09-15

Tensione me BE? Deklaratë befasuese nga Moska: Ti përvishemi punës për

Katër vjet pas fillimit të krizës së Ukrainës Rusia do të ripërtërijë marrëdhëniet me Bashkimin Europian dhe ka theksuar se Gjermania duhet të marrë një rol drejtues në këtë proces. “Ne duam t’i përvishemi punës për rinovimin e shtëpisë së përbashkët europiane

Ukraina kryen shkëmbimin e të burgosurve me separatistët pro-rusë
  • 2017-12-28

Ukraina kryen shkëmbimin e të burgosurve me separatistët pro-rusë

Në rajonin e luftimeve në Ukrainën Lindore u krye shkëmbimi më i madh i të burgosurve që prej fillimit të konfliktit në vitin 2014. Udhëheqja e Kievit dhe separatistët prorusë shkëmbyen qindra të burgosur. Pala ukrainase u dorëzoi separatistëve 237 të burgosur. Të ashtuquajturat Re

Vriten tre ushtarë në lindje të Ukrainës
  • 2017-12-18

Vriten tre ushtarë në lindje të Ukrainës

Ushtria ukrainase ka thënë sot se tre ushtarë të saj janë vrarë pas disa shkeljesh të armëpushimit nga separatistët prorusë në lindje të Ukrainës, vetëm gjatë 24 orëve të fundit. Sipas një deklarate të ministrisë së Mbrojtjes, separatistët kanë shkelur armëpushimin 14 herë d

LOJË E LEHTË PËR VLADIMIR PUTININ
  • 2017-12-16

LOJË E LEHTË PËR VLADIMIR PUTININ

Pjesrisht konferenca e shtypit u zhvillua si n nj takim t madh familjar n mbrmjen e shenjt: gjyshi tregon pr t kaluarn, shjegon politikn aktuale botrore, e n prgjithsi sht n humor t mir. Kur atmosfera pr nj koh t shkurtr prishet, kjo ndodh vetm prej kushrinjve q shtronj disa pyetje t bezdisshme, por

No Pic available
  • 2017-09-03

Merkel i shtrin dorën Moskës?

Një arkitekturë e qëndrueshme e sigurisë evropiane mund të ndërtohet vetëm duke përfshirë Rusinë në proces, ka thënë kancelarja gjermane Angela Merkel. Ajo gjithashtu i bëri thirrje Perëndimit që të respektojë detyrimet e tij sipas marrëveshjeve të nënshkruara me Moskën. Me gji